Схоже, що агресивна політика Росії по відношенню до України розпалює ворожі настрої у її потенційних союзників – Сербії та Китаю.

Тепер Сербія готова до «денацифікації Балкан», а Китай погрожує військовими діями Тайваню через візит офіційних представників США.

Події в Сербії та Косово

Сербія є єдиною країною, яка хоче вступити до Європейського Союзу (ЄС), і водночас відмовилася запровадити санкції проти Росії. Белград – єдина столиця в Європі, де проходять багатотисячні марші на підтримку Володимира Путіна та Росії.

Advertisement

31 липня у Косово зросла напруга між керівництвом частково визнаної республіки та сербською громадою. Весь вечір у прикордонних районах було чути постріли та сирени. Війська Косовського спецназу вирушили зі своїх баз до кордону.

До вечора в районах Косова, де мешкають серби, вили сирени і будувались барикади. В центральній частині міста почали збиратися жителі Північної Митровиці, а в південній масово вийшли на вулиці албанці.

Косовські серби не погоджуються з новими правилами, встановленими столицею Косово Пріштіною. З 00:00 1 серпня влада Косова планувала закрити в’їзд громадянам з документами, виданими Сербією, а також перереєструвати всі автомобілі на косовські номери.

Advertisement

Сербський депутат Владімір Джуканович написав у Twitter: «Сербія буде змушена почати денацифікацію Балкан».

Коли спалахнули сутички, прем’єр-міністр Косова Альбін Курті направив озброєний спецпідрозділ до прикордонного пункту пропуску Яріньє. Як повідомляє сербська газета «Večernje novosti», спецпідрозділ косовської поліції (ROSU) перемістився з Приштини на північ Косово і Метохії, де протестують серби.

Видання уточнило, що на місці зведення барикад в місті Слатіна між Яріном і Лепосачевом одного постраждалого госпіталізували.

Advertisement

«Večernje novosti» з посиланням на міністерство оборони Сербії повідомляють, що Сербська армія поки не заходила на територію Косово і Метохії. Водночас косовські сили безпеки повідомили  в соцмережах, що сербські протестувальники відкрили вогонь по косовській поліції.

Міністерство закордонних справ Росії закликало Республіку Косово, а також  США та ЄС, які «стоять за нею», поважати права сербів у республіці.

1 серпня уряд Косова відклав введення заборони на сербські документи та автомобільні номери на місяць, до 1 вересня.

Наростаюча агресія Китаю

Хоча Китай офіційно не заявляв про підтримку «спеціальної військової операції» Росії в Україні, він продовжує торгувати і співпрацювати з Росією, а китайські ЗМІ підтримують ворожий наратив про те, що дії Росії нібито були спровоковані розширенням НАТО, і ухиляються від висловлення чіткої позиції, лише закликаючи до миру в усьому світі.

Advertisement

Схоже, Китай уникає дій, які можуть створити для нього проблеми через допомогу Росії в обході санкцій.

З іншого боку, повномасштабна війна Росії проти України створює прецедент для можливого вторгнення Китаю в Тайвань, який він вважає своєю територією.

10 червня міністр оборони Китаю Вей Фенхе під час зустрічі з главою Пентагону Ллойдом Остіном заявив, що Пекін «розпочне війну без вагань », якщо Тайвань проголосить незалежність.

Адміністрація морської безпеки міста Пінтань повідомила, що 29 липня армія Китаю почала військові навчання біля узбережжя східної провінції Фуцзянь, розташованої за 120 кілометрів від Тайваню. Військові навчання почалися в день можливого візиту спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі.

Advertisement

Пізніше у відомстві заявили, що міністерство оборони Китаю чітко озвучило свою позицію: «Якщо США наполягатимуть на своєму курсі, китайські військові ніколи не сидітимуть склавши руки».

Можна помітити, наскільки жорсткішою стала риторика Пекіна щодо Вашингтону. «Financial Times» із посиланням на джерела повідомила, що Китай приватно попередив адміністрацію Байдена про можливі військові наслідки рішення Пелосі відвідати Тайвань. Ці загрози були вагомішими за ті, що надходили з Китаю раніше.

Міністерство закордонних справ Китаю публічно заявило, що відповідальність за наслідки візиту Пелосі ляже на США.

Advertisement

Спікер Палати представників Конгресу США почала свій візит до Азії 30 липня, проте її точний маршрут – включно з оголошеним візитом до Тайваню – наразі невідомий.

Оригінал англійською тут.