Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив у середу, 17 серпня, що «терміново» необхідно дозволити спеціалізованому органу ООН, що здійснює нагляд за об’єктами атомної енергетики, проінспектувати Запорізьку атомну електростанцію, яка перебуває під контролем російських військ.

Захоплення Росією цієї станції «становить серйозну загрозу цілісності та безпеці цього об’єкта (і) підвищує ризики ядерної аварії або інциденту», сказав він журналістам у Брюсселі.

Advertisement

«Необхідно терміново дозволити інспекцію Міжнародного агентства з атомної енергії та забезпечити виведення всіх російських сил», – додав Столтенберг.

Генсек НАТО наголосив, що військовий контроль РФ над об’єктом «ставить під загрозу населення України, сусідніх країн і міжнародне співтовариство».

«Російські війська… зараз використовують територію навколо АЕС як плацдарм, як платформу для нанесення артилерійських ударів по українських силах, і це безрозсудно, безвідповідально».

Столтенберг зробив ці коментарі на прес-конференціях у середу з президентами Сербії та Косова.

Як відомо, російські війська захопили ЗАЕС, розташовану на півдні України, ще у березні. Станція є найбільшою АЕС у Європі, і невизначеність ситуації, що склалась навколо неї, оскільки поблизу час від часу точаться обстріли, викликає серйозні побоювання щодо наявних ризиків ядерної аварії, подібної до аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, коли вибухнув один з реакторів.

Advertisement

Росія та Україна звинуватили одна одну в обстрілі ЗАЕС.

Минулого тижня Рада безпеки ООН провела екстрене засідання щодо цієї ситуації та попередила про «серйозну» кризу у регіоні, де розташована станція.

Сьогодні, 18 серпня, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш проведе переговори на заході України з українським лідером Володимиром Зеленським і президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Очікується, що трійка лідерів обговорить також і ситуацію навколо ЗАЕС.

Advertisement

Україна наразі має чотири діючі атомні електростанції, які до вторгнення Росії забезпечували їй близько половини обсягу необхідної електроенергії.

Заклик України створити демілітаризовану зону навколо запорізького атомного об’єкта підтримали західні союзники.

Оригінал англійською тут