13 вересня основні бойові дії на 2000-кілометровій лінії фронту перемістились на Південний напрямок, а в кількох районах на Донбасі й Херсонщині посилились бої.
Відносно мало повідомлень про вогневу діяльність надходило з Харківського напрямку, на якому дуже успішно наступають ЗСУ.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
За повідомленням Міністерства оборони, ЗСУ провели зачистки в десятках сіл, де за останній тиждень українські війська захопили сотні одиниць військової техніки, покинутих росіянами і, можливо, десятки полонених.
“Наразі на Харківському напрямку російські війська майже не чинять організованого спротиву”, – говориться в повідомленні.
В офіційних повідомленнях Міністерства оборони та інших органів вказується, що на північному сході України оборона російських військ організована належним чином лише в районі сіл на північ і південь від Осколу та Оскольського водосховища в Куп’янську.
Одна незалежна українська інформагенція повідомила, що в обох місцях російські підрозділи фактично перебувають в оточенні, і невідомо, скільки вони зможуть протриматись.
Запеклі бої за Лиман
Повідомляється про бої з перемінним успіхом за місто Лиман, що на південному фланзі наступу ЗСУ на Донецькому напрямку. І російські, і українські інформаційні джерела повідомили про важкий бій. Проросійська платформа “Типичный Донецк” написала, що російська оборона, підсилена бійцями загону БАРС, “потрапила під сильний артилерійський вогонь, але мужньо тримається”.
Піхота ЗСУ прорвалась у Лиман минулими вихідними. Лиман знаходиться на стратегічно важливій дорозі, що проходить через Святогірський національний парк. Взявши місто під контроль, українське командування матиме два варіанти подальшого наступу – на північ, переслідуючи російські війська, що тікають у бік Харківської області, або на південь, щоб обійти з флангу й атакувати добре укріплені позиції росіян на Донеччині і Луганщині.
Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай підтвердив, що повністю Лиман поки що не контролює жодна зі сторін, і заявив, що “це місто є ключовим для нашої області, і за нього ще треба воювати”.
Він додав, що російські війська залишили сусідні Кремінну і Старобільськ, і що цей район зайняли українські партизани. Щоправда, доказів цього він не надав.
Голова невизнаної “ДНР” Денис Пушилін заявив на RuTube, що російські сили міцно утримують усі позиції, в тому числі Лиман, і додав, що в Святогірську, де знаходиться відомий монастир XV ст. і ключова переправа через Сіверський Донець, сили “ДНР” відбили атаки ЗСУ і завдали їм втрат.
Словам Пушиліна про Святогірськ суперечать повідомлення в українських соцмережах, пов’язаних із ЗСУ, офіційні заяви, а також фото українських солдатів, поліцейських і місцевих жителів перед Святогірською Лаврою і будівлями держустанов міста.
Деякі проросійські джерела заявили, що ЗСУ пригальмували контрнаступ на Півночі, щоб підготувати контрнаступ у центральній частині Донбасу, націлившись на Сєвєродонецьк, Мар’їнку, Лисичанськ і Піски. Ці міста з важкими втратами росіяни взяли на початку червня.
Бойовий потенціал російських військ
Зарубіжні військові аналітики, а віднедавна й учасники російських телевізійних ток-шоу пов’язують вражаючий успіх українського наступу на Харківщині, в ході якого за тиждень було звільнено більше 5 000 км² території, з великим браком навчених піхотинців і молодших командирів у передових підрозділах.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) в щоденному звіті за 13 вересня поставив під сумнів здатність Кремля кинути в бій достатню кількість військових, щоб зупинити великий наступ ЗСУ на Донбасі.
Того ж 13 вересня Генштаб ЗСУ заявив, що наступальні операції триватимуть на всіх напрямках, але не розкрив подробиць. У своєму щоденному зведенні Генштаб повідомив, що росіяни продовжують систематичні обстріли житлових будинків і цивільних об’єктів по всьому фронту на Донбасі, і що в понеділок вони обстріляли десятки сіл і міст.
Росія, своєю чергою, звинуватила ЗСУ в обстрілах об’єктів цивільної інфраструктури на Донбасі, зокрема в Донецьку і навколишніх районах.
Південний напрямок
На Південному напрямку, де лінія фронту тягнеться від Запорізької до Херсонської області, як і в інших місцях, загалом відбувались артилерійські перестрілки, наземних боїв було відносно мало.
Бої проходили на переправах через Інгулець, зокрема біля прибережного села Давидів Брід. Судячи зі слів очевидців і відео, підрозділи ЗСУ переправлялись на південний берег, але добре організована оборона росіян утримувала позиції.
12 вересня речниця командування Об’єднаних сил “Південь” повідомила, що йдуть переговори про масову здачу в полон російських військових в усьому південному секторі. 14 вересня російські військові все ще перебували на своїх позиціях, і не надходило повідомлень про те, що вони масово йдуть до позицій ЗСУ, щоб здатися в полон.