Успішний контрнаступ на Харківщині може стати переломним моментом у війні в Україні. Поки Зеленський оголошував про подальший прогрес у відвоюванні окупованих територій, Путін подав сигнал про готовність до переговорів. Оскільки його армія терпить крах, тиск на господаря Кремля невпинно зростає. Коментатори розмірковують про те, до чого все це може призвести – до закінчення війни чи, навпаки, до її загострення.
Сьогодні європейська преса обговорює триваюче вторгнення Росії в Україну. Ось деякі думки з добірки європейських видань, представлені euro topics.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Господар Кремля зараз дуже вразливий
Путін ніколи ще не був таким слабким, як зараз, зазначає The Irish Times:
«Путіну зараз потрібно бути дуже пильним. Він міг помилятися щодо України, поки виглядав сильним. Але тепер всім стало зрозуміло, що він є поганим і одночасно слабким. Його непотрібна війна бумерангом перетворилася на екзистенціальну для нього. Ультраправі російські націоналісти вимагають більш жорсткої війни проти України з повною мобілізацією населення. Російські олігархи та дипломати знають, що їм потрібно мовчати, щоб вижити, але, ймовірно, відчайдушно прагнуть змін. І вони можуть статися раптово. Радянський Союз видавався вічним за декілька місяців до свого розпаду. Те саме може статися і з путінізмом».
Кінець російського імперіалізму
Поразка Росії в Україні може нарешті покласти край століттям російського імперіалізму, сподівається Tygodnik Powszechny:
«Західний журналіст нещодавно написав, що доля Путіна вирішуватиметься в Україні. Це можливо. Можливо, і навіть більше: напевно, сьогодні ми є свідками остаточного краху російського імперського проекту. Цей проект розпочався в 14 столітті, коли князь Іван Калита заклав початок експансії Москви: спочатку в історичній Русі, а потім далі й далі. Ця війна також про це».
Путін не відступиться
Російський президент лише посилить військові зусилля, прогнозує Кеталін Харнагеа, колишній директор Служби зовнішньої розвідки Румунії, в Evenimentul Zilei:
«Господар Кремля поставив на карту всю свою політичну кар’єру, коли розпочав цю війну. І малоймовірно, що він тепер пасивно сидітиме, склавши руки, і спостерігатиме за знищенням його збройних сил. Як показала чеченська війна, малоймовірно, що Володимир Путін буде пасивним, якщо він вважає перемогу на полі бою абсолютно необхідною. Тож ця війна матиме успіхи та поразки з обох сторін, забере ще багато життів і спричинить ще багато руйнувань, перш ніж вона закінчиться».
Ми не повинні бути розпалювачами війни
Незважаючи на останні успіхи української армії, не слід заохочувати Україну наполягати на перемозі будь-якою ціною, закликає Le Point:
«Давайте завжди пам’ятати, що ця війна, яку ми не ведемо, означає смерть і спустошення інших. … Дуже багато експертів у наших телестудіях заохочують битися в Україні до кінця. Те, що Україна має достатньо зброї для перемоги, безперечно, правда. Але наша підтримка не повинна позбавити нас реалізму і перетворити на розпалювачів війни, готових до будь-якої ескалації, якою б високою ціною перемоги це не обернулося для українців. Давайте ніколи не випускати з уваги нашу мету – відновлення миру, а це неминуче означатиме певну форму компромісу з агресором».
Оригінал англійською тут