Виконання держбюджету-2023 безпосередньо залежатиме від допомоги МВФ, міжнародних фінансових організацій, США та ЄС. Такий стан справ безпосередньо вплине на внутрішню політику, прискорить антикорупційні реформи та євроінтеграцію України.

14 вересня Кабінет міністрів схвалив проєкт держбюджету на наступний рік та передав його на розгляд до парламенту.

Згідно з документом, доходи держави мають скласти 1 трлн 146 млрд грн ($31 млрд), а витрати заплановані на рівні 2 трлн 268 млрд грн ($61 млрд).

Advertisement

Наступного року дефіцит бюджету становитиме близько 30 млрд доларів, приблизно 2,5-3 млрд доларів щомісяця. Дефіцит коштів планується покрити допомогою міжнародних фінансових організацій і західних союзників України.

«Цей дефіцит значно менший, ніж цього року, бо цього року наш військовий дефіцит — 5 мільярдів доларів США на місяць», – пояснив міністр фінансів Сергій Марченко у ЗМІ.

Оборона та безпека України є пріоритетом наступного року, тому воєнні видатки становитимуть майже 50% бюджету – це зарплати військовим, забезпечення армії, ремонт і закупівля техніки та озброєння, інших оборонних товарів. Порівняно з бюджетом на 2022 рік видатки на безпеку та оборону збільшились більш ніж у чотири рази.

Advertisement

Уряд прогнозує інфляцію на рівні 30%, а рівень безробіття – 28%. За розрахунками урядових економістів, офіційна ціна долару у 2023 році коливатиметься на рівні 42 гривень. В кінці року курс може піднятися до 50 гривень за долар. Відповідно, передбачається відносно повільне економічне відновлення — зростання реального ВВП лише на 4,6%. Такі цифри виглядають досить песимістичними.

Мінімальна зарплата – 6700 гривень ($181) на місяць і прожитковий мінімум — 2589 гривень ($70) на місяць у 2023 році залишаться незмінними. При інфляції в 30% рівень життя українців значно знизиться.

Advertisement

У проєкті бюджету уряд зазначає, що оптимізує видатки й знизить їх там, де це можливо. Наприклад, порівняно з 2022 роком фінансування державних органів скорочено на 11,6 млрд гривень. Підвищувати зарплати та премії чиновникам не планують. Податки пропонують залишити без змін.

Також пропонується створення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Парламент має розглянути окремий законопроєкт. Він призначений для наповнення «коштами, що отримані від примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів в Україні».

Ці кошти призначаються на: будівництво або ремонт будівель і споруд, у тому числі укриттів або складських приміщень; реконструкція та капітальний ремонт підприємств водопостачання, теплопостачання та водовідведення; ремонт житла для внутрішньо переміщених осіб; закупівлю шкільних автобусів, транспорту для медичних закладів та комунальних підприємств.

Advertisement

У бюджеті на 2023 рік на цей фонд заплановано не менше 19 мільярдів гривень (513 мільйонів доларів), де також очікується надходження коштів міжнародної допомоги.

Зважаючи на те, що 50% видатків бюджету складатимуть міжнародні кошти, західні партнери та фінансові організації очікувано вимагатимуть від української влади посилення антикорупційних ініціатив та проведення судової реформи.