Після оголошеної часткової мобілізації президентом Росії Володимиром Путіним різко зросла кількість звернень від російських громадян на «гарячу лінію» проєкту «Хочу жити» щодо здачі у полон. Про це повідомив речник Головного управління розвідки Юрій Юсов в ефірі загальнонаціонального телемарафону 26 вересня.
«Дуже багато зараз звернень на гарячу лінію від новомобілізованих росіян або навіть від тих, хто ще не мобілізований. Дзвонять і кажуть: “У разі, якщо мене мобілізують, які мої дії, що я маю зробити, як правильно здатися?” Є така тенденція, коли справді мотивація, психоемоційний стан серед цієї мобілізаційної хвилі переважно вкрай низькі», – сказав Юсов.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
У ГУР отримують дзвінки як від новомобілізованих росіян, так і від тих, кого ще не мобілізували. Крім того, активно почали телефонувати й кримчани. Юсов підкреслив, що скористатись гарячою лінією можуть у тому числі й жителі окупованих частин України, які намагаються уникнути примусової мобілізації до російської армії.
Втім, він наголосив, що в Донецькій та Луганській областях мобілізація «розпочалася й одразу закінчилася», бо там уже немає кого мобілізувати – з чоловіків залишилися тільки ті, хто працює на якихось підприємствах, а також хворі. Однак, ГУР має інформацію про плани росіян щодо мобілізації на новоокупованих територіях — зокрема, на півдні. Вже зараз, за його словами, там створюються «добровольчі підрозділи», за якими насправді криється примус, тиск та тортури.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський заявив, що Україна гарантує кожному російському солдату, який здасться в полон, три речі: цивілізоване поводження, що ніхто в Росії не дізнається про добровільну здачу в полон, а також – що Україна знайде спосіб не відправляти полоненого в Росію у межах обміну, якщо російський солдат сам цього захоче.
Росіяни після звернення Путіна, в якому він оголосив про мобілізацію, відразу розкупили всі квитки до Стамбула і Тбілісі й почали масово втікати до сусідніх країн – Грузії, Фінляндії, Монголії.
Також на тлі оголошеної мобілізації почалися акції протесту та підпали адміністрацій і військкоматів. Втім, протестувальників активно заарештовують. Так, наприклад, у російському Дагестані 25 вересня під час протестів проти мобілізації затримали 101 людину.