Брайан Бест, керівник Investment Banking Dragon Capital, оцінив стабільність курсу гривні на майбутнє, ефективність санкцій проти Росії, економічні виклики та інвестиційні можливості України в ексклюзивному інтерв’ю для Kyiv Post.
З якими викликами, на вашу думку, зараз стикається уряд України? Чи вдасться Національному банку втримати стабільний курс гривні?
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Уряд та Національний банк зараз докладають максимальних зусиль, але держава повинна мати іноземну валюту, щоб курс гривні був стабільним. Це досить складно через війну, головним чином через блокування Росією портів на Чорному морі, що не дозволяло Україні торгувати зерном та іншими природними ресурсами в міжнародному масштабі.
Російська блокада портів призвела до зменшення обсягу іноземної валюти в країні, тому уряд був змушений девальвувати гривню. Зараз різниця між офіційним курсом Національного банку та готівковим курсом на відкритому ринку становить близько 10%. За останні декілька днів курсова різниця зросла приблизно до 15-16 %. Я думаю, що відбуватиметься подальше зростання до 20-25%. Для того, щоб відновити баланс, уряду доведеться провести ще одну девальвацію.
Проте поки Україна продовжує експортувати сільськогосподарську продукцію, зі збільшенням експорту буде надходити іноземна валюта. І я вважаю, є шанс, що уряд зможе уникнути девальвації гривні.
Як довго російська влада матиме ресурси для фінансування війни?
Сила Росії в її ресурсах. Після розпаду Радянського Союзу Росія продавала ресурси за високими цінами, й це забезпечувало стабільне економічне зростання Росії протягом останніх 25 років. Було б ефективно, якби Росія використовувала свої кошти для диверсифікації своєї економіки, але, на жаль для російського народу, цього не сталося. Росія має дуже залежну від ресурсів економіку, і немає жодної галузі, на яку можна було б ще розраховувати – ІТ, аграрний сектор чи інша галузь, яка може диверсифікувати кошти з інших секторів економіки.
В результаті Росія сильно залежить від природних ресурсів, а оскільки світ починає відвертатися від Росії як постачальника через агресивну війну в Україні, в Росії буде менше ринків для продажу своїх природних ресурсів. У довгостроковій перспективі це матиме суттєвий негативний вплив на економіку Росії. Я вважаю, що після цієї війни потрібно буде років десять, а то й дванадцять, щоб компенсувати те, що Росія втрачає через свою агресію.
На вашу думку, економіка Росії чи України більше постраждала від війни?
Безумовно, Україна постраждала більше, ніж Росія. Саме на Україну направлена військова агресія, зруйновано величезну кількість об’єктів критичної інфраструктури, зруйновані міста і будинки. Україна не атакує російську територію, тому єдине, що Росія втрачає, це її населення. Росіяни гинуть на полі бою, і це матиме довгостроковий негативний ефект. В Росії вже негативна демографічна ситуація, і вона постраждає економічно, а втрата людських ресурсів тільки прискорить цей ефект.
Україна не завдавала ударів по російській інфраструктурі і не атакувала територію Росії – ось чому Україна страждає більше, ніж Росія.
Аналітики вважають, що санкції проти Росії неефективні через зростання цін на енергоносії. Чи це дійсно так?
І так, і ні. Ціни на енергоносії зараз значно зросли, вони продаються у меншому обсязі, тому попри все російський бюджет сьогодні заробляє більше, ніж до війни. Проте я не думаю, що це означає, що санкції не працюють. Ми повинні дивитися довгостроково, і я думаю, що санкції в цьому відношенні працюють досить добре. Ніхто не може очікувати, що така країна, як Німеччина, миттєво перейде з постачання газу з Росії на інші країни – це просто неможливо. Німеччина може це зробити до кінця 2023 або у 2024 року – це неймовірно швидко для такої країни. Думаю, санкції спрацюють, просто потрібен час.
Санкції гарно спрацювали у сфері технологій. Росія, яка має природні ресурси, може заробити багато грошей, продаючи газ, але не може витрачати ці гроші на сучасні технології для поповнення запасів зброї та оснащення армії. Тож санкції працюватимуть і загалом в економічній сфері.
Чи допоможе обмеження ціни на російську нафту і газ зменшити доходи Росії від торгівлі енергоносіями?
Дійсно, будь-яке обмеження ціни на закупівлю російської нафти і газу позитивно вплине на Україну та її союзників, оскільки воно обмежуватиме доходи, що Росія може заробити, продаючи свої товари. Однак я не знаю, наскільки легко буде реалізувати цю ініціативу.
Чи можливе повне ембарго на російський газ у Європі?
Я думаю, що так, але потрібен час, щоб створити потужності для імпорту з інших джерел. Це чудовий розвиток для Європи у довгостроковій перспективі. ЄС настільки залежав від одного постачальника ресурсів, що можливість диверсифікувати цей ризик і співпрацювати з іншими постачальниками енергоресурсів буде в довгостроковій перспективі дуже корисною для ЄС. Скільки це займе часу – інше питання. Усі уряди будуть активно працювати над якнайшвидшим запровадженням ембарго.
Чи ведеться в Україні діяльність зі злиття та поглинання (M&A), попри війну? Dragon Capital активно працює з урядом – чи є зараз проєкти в державному секторі?
Безумовно, сповільнилася інвестиційна активність, але цього року є кілька угод M&A. Одна угода була укладена безпосередньо перед початком війни, а друга після, обидві в IT-секторі. Цей сектор не залежить від подій на території України, люди там мобільні, тому цей тип транзакції може відбуватися у будь-якому випадку.
Нещодавно Київстар придбав сервіс цифрових технологій охорони здоров’я, бізнес зі збору інформації та ІТ. M&A відбуваються, але набагато повільніше, ніж ми звикли. Зазвичай українські компанії купують інші українські компанії. Для залучення іноземних інвесторів на ринок України необхідні стабільність і передбачуваність, а зараз з цим досить складно. Я думаю, що інвестори, ймовірно, чекатимуть певної форми припинення вогню.
Принаймні вони чекатимуть, поки гаряча фаза війни закінчиться, і вони зможуть скласти правильний прогноз, і тоді ми можемо побачити зростання інвестиційної активності.
Що стосується роботи Dragon Capital з державою та державними підприємствами, то ми продовжуємо допомагати. Дійсно, український уряд намагається продовжувати збирати необхідні для країни кошти. Все-таки треба розуміти, що ставки ростуть, і чи це економічно вигідно Україні. Ми допомагаємо уряду, щоб знизити вартість капіталу та залучити інвестиційні гроші в країну.
А як щодо інвесторів, які вже інвестували в Україну? Вони продають свої українські активи чи чекають, поки закінчиться війна?
Ті, що могли продати, вже продали, коли почалася війна. На ринку була велика активність, процентні ставки підскочили, а ціни на облігації обвалилися в перші дні війни. Багато з інвесторів уже залишили Україну. Ті інвестори, що не змогли продати та утримують свої позиції, чекають можливості купити більше за низькими цінами, або намагаються вийти за поточною ринковою ціною. Обсяг торгівлі на ринку дуже низький.
Успіхи на фронті дають надію на перемогу України. Зазвичай після війни настає активне відновлення. Які інвестиційні можливості є в Україні?
Я думаю, що інвестиційні можливості будуть досить широкими. Буде проведено багато реконструкцій – перш за все критичної інфраструктури, що дозволить бізнесу працювати. Окрім того, потрібне буде житло та відбудова бізнес-інфраструктури, зруйнованої під час війни. Мова йде про сотні мільярдів доларів інвестиційного капіталу, який має надійти в Україну для відновлення.
Я думаю, що інвестори це розуміють і готові робити все можливе, щоб інвестувати в країну як у формі облігацій, так і прямих інвестицій в приватний капітал або інші види інвестиційних проєктів. Однак інвестори хочуть передбачуваності та стабільності.
В України буде добра можливість врахувати свої минулі помилки та побудувати нову кращу країну.