Польща не буде «захищати» українських ухильників від призову на своїй території, заявив у вівторок заступник міністра закордонних справ Анджей Шейна, а влада у Варшаві закликала ЄС вжити заходів щодо цього питання.
Україна намагається поповнити своє військо після більш ніж двох років війни з Росією і нещодавно прийняла закон про мобілізацію, знизивши призовний вік і посиливши покарання для тих, хто ухиляється від призову.
Минулого тижня Киїів заявив, що припинить видачу нових закордонних паспортів деяким чоловікам призовного віку, і призупинив консульське обслуговування чоловіків у віці від 18 до 60 років, які проживають за кордоном, що викликало обурення серед емігрантів у Польщі та інших країнах.За даними ООН, у Польщі перебувають десятки тисяч українських чоловіків призовного віку.
1000 днів війни - як світ допомагає Україні
«Ми точно не будемо захищати тих, хто ухиляється від призову», - заявив Шейна в інтерв'ю державному телеканалу TVP.
Він додав, що Варшава не отримувала жодного офіційного запиту від України щодо чоловіків призовного віку.
«Коли Україна звернеться до Польщі з відповідним запитом, ми будемо діяти відповідно до польського та європейського законодавства», - сказав Шейна.
Минулого тижня міністри оборони Польщі та Литви - вірних союзників України - заявили, що можуть допомогти повернути чоловіків призовного віку до їхньої зруйнованої війною країни.
«Все можливо», - сказав міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш в інтерв'ю телеканалу Polsat, відповідаючи на запитання, чи погодиться Варшава, якщо Україна попросить про допомогу. У вівторок він закликав до «європейських рішень» стосовно цього питання.
«Я знаю, що переговори між Києвом і Брюсселем на цю тему тривають», - сказав Косіняк-Камиш, додавши, що дії «на європейському рівні забезпечать повну ефективність».
Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року сотні тисяч українців втекли від війни, більшість із них - через Польщу.
Станом на лютий цього року в Польщі було зареєстровано 952 104 українських біженців, з яких близько 150 000 осіб були призовного віку, за даними Агентства ООН у справах біженців УВКБ ООН.
Україна планує здійснити мобілізаційний облік громадян, що скористалися тимчасовим захистом у ЄС
Україна планує здійснити мобілізаційний облік громадян, які скористалися тимчасовим захистом у країнах Європейського Союзу.
Консульства України не обслуговують чоловіків мобілізаційного віку за кордоном
Українці мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном, з 23 квітня не отримують консульські послуги. Джерела Kyiv Post в Іспанії підтвердили призупинення надання консульських послуг для чоловіків мобілізаційного віку. Інформацію про таку ж ситуацію в інших країнах розтиражувала низка українських медіа.
Зеленський підписав закон про мобілізацію
Передбачено, що мобілізації підлягають громадяни віком від 25 до 60 років.
Під час проведення мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані постійно носити з собою військово-обліковий документ і пред'явити його на вимогу представника ТЦК або поліцейського, прикордонника.
Після публікації закону в усіх військовозобов'язаних буде 60 днів, щоб уточнити свою актуальну адресу проживання, контактну інформацію та інші військово-облікові дані. Зробити це вони можуть у ТЦК, ЦНАП або через електронний кабінет.
Деталі про мобілізаційний закон можна знайти тут.