Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Комітет ООН з прав людини визнав нав’язування російського громадянства жителям тимчасово окупованого Криму дискримінацією за національною ознакою та порушенням права людини.

В ООН визнали нав'язування громадянства РФ у Криму порушенням прав людини

"Також Комітет встановив, що РФ незаконно переміщує громадян України з Кримського півострова на свою територію для відбування покарання, що теж є порушенням прав людини", - зазначив Лубінець.

Advertisement

Він підкреслив, що комітет ООН розглянув індивідуальні скарги від трьох українських громадян. Один з них був затриманий ще до захоплення півострова і потім засуджений за російським законодавством.

Інші двоє були засуджені до окупації Криму, згодом їм змінили вироки на підставі російського Кримінального кодексу. Усім трьом навʼязали російське громадянство і відправили відбувати покарання на території РФ.

1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України
Більше по темі

1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну триває вже 1 000 днів, тож Kyiv Post нагадує про деякі з найбільш визначальних моментів жорстокої окупації та доблесної оборони всупереч усім обставинам.

Комітет ООН визнав, що РФ дійсно порушила права людини відповідно до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, учасницею якого вона є.

Зокрема, затримання РФ українських громадян є свавільним, оскільки вони були засуджені за дії, вчинені до того, як РФ поширила своє кримінальне законодавство на Крим.

Advertisement

Переведення громадян України до РФ для відбування там покарання було незаконним. Примусове надання російського громадянства також порушило права українських громадян і є дискримінацією за національною ознакою.

За словами Лубінця, комітет вважає, що громадянство особи є важливим компонентом її ідентичності і що захист від свавільного або незаконного втручання в особисте життя включає захист від примусового нав'язування іноземного громадянства.

"Висновок Комітету ООН з прав людини можна назвати без перебільшення історичним. Адже формується серйозне підґрунтя для подальших рішень Європейського суду з прав людини в подібних кримських справах. Цей висновок є прецедентом на міжнародній арені та створює підстави для подальшої відповідальності РФ за всі порушення", - зазначив Лубінець.

Advertisement