Неодноразові заяви Росії про те, що Україна планує застосувати біологічну зброю або «брудні бомби», які розповсюджують радіоактивний матеріал, стають все більш неправдоподібними. Фото поліетиленових пакетів з радіоактивними матеріалами, представлені як доказ намірів України, МЗС Словенії викрило як такі, що походять саме зі Словенії. Тим не менш, на думку коментаторів, ситуація залишається непевною.
Сьогодні європейська преса обговорює триваюче вторгнення Росії в Україну. Ось деякі думки з добірки європейських видань, представлені еurotopics.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Ставки підвищуються
Радіо Комерсант FM бачить небезпеку в тому, що ситуація виходить з-під контролю навіть без фактичного розміщення ядерних бомб:
«Поки що наші колишні західні партнери відмовляються сприймати російську версію подій. … Поки жодна зі сторін не бажає відповідним чином реагувати. Другим ключовим аспектом є те, що ядерне питання зараз чітко стоїть на порядку денному. НАТО проводить навчання – і одразу слідує відповідь Росії. Сторони звинувачують одна одну в ядерній ескалації. Ставки підвищуються, і навіть це стає прийнятною реальністю. Як відомо, людина може звикнути до всього – навіть до такого».
Просто брудні трюки
Захід бачить наскрізь стратегію Кремля, пише публіцист Луїс Дельгадо у Visão:
«Брудна бомба» не мала б впливу на перебіг воєнних дій, і для України було б абсурдом використовувати її проти себе. … Ця російська вигадка, розповсюджена ЗМІ та використана в телефонних розмовах, ідеально вписується в сценарій кремлівських підступів. Путін може наказати підірвати «брудну бомбу», яку не можуть виявити американські супутники, а потім поспішити розгорнути свій ядерний арсенал».
Складна диверсійна тактика
Екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін пише на Gordonua.com:
«По-перше, Москва хоче відвернути увагу від атак на нашу критичну інфраструктуру і змусити всіх обговорювати їхню брехню. По-друге, дзвінки створюють можливість відновлення спілкування із Заходом. … По-третє, Кремль також зондує настрої внутрішньої аудиторії – пропаганда в Росії все ще працює, але люди стають дедалі скептичнішими щодо дій режиму. Однак, зрештою, можливо, Росія вже створює «причини» для нападу на інші українські атомні електростанції. … Логіка проста та геноцидна: вони хочуть забрати наші підприємства, що виробляють енергію, і таким чином створити колапс енергетичної системи протягом зими».
Поставити шантажиста на місце
Ефект від нагнітання страху Путіним швидко слабшає, пише Aargauer Zeitung:
«Мало того, що ядерна загроза видається фейковою при більш вдумливому розгляді, Путін також перебуває на межі програшу в енергетичній війні. Так, ціни все ще високі і коштують Європі великих грошей. Але це ринок, і він працює проти Росії. Біля берегів Іспанії та Португалії накопичуються танкери, наповнені зрідженим газом з Америки та з усього світу. Обсяг накопиченого газу в сховищах наближається до 100 %, а населення та економіка скорочують споживання. Додамо до цього ще й сприятливу погоду, коли навіть осінь, схоже, хоче зробити свій внесок у те, щоб шантажиста із Кремля поставили на місце».
Намагаючись зламати нашу єдність та рішучість
The Spectator перевіряє, до чого може дійти Москва зі своїми звинуваченнями:
«Найбільші побоювання викликає те, що вони, вірогідно, готують сцену для власного використання такої зброї, в чому будуть звинувачувати Київ. … Путін, схоже, зрозумів, що його єдина справжня надія на перемогу полягає в тому, щоб тримати лінію так довго, щоб Захід втратив єдність і рішучість у цьому протистоянні. В цьому сенсі все, що підтверджує уявлення, начебто він достатньо розгублений, щоб посилити війну новими катастрофічними засобами, збочено сприяє його справі. Якщо припустити, що з цієї останньої історії з брудною бомбою нічого не вийде, ми можемо очікувати продовження потоку жахливих тверджень і вражаюче мало підтверджуючих доказів».
Тест для міжнародної спільноти
Захід має залишатися непохитним, закликає Rzeczpospolita:
«Шойгу дає сигнал Заходу: якщо ви не зупините український наступ і продовжите постачати зброю, ми будемо використовувати всі можливі засоби, в тому числі найбрудніші. Москва готує власних громадян до найгіршого сценарію і перевіряє реакцію міжнародної спільноти. І якщо Кремль переконається, що світ не реагує симетрично, Путін застосує найстрашнішу зброю на Дніпрі. Це лише питання часу».
Все стає зброєю
Le Quotidien висловлює жаль з приводу того, що людство зловживає своєю здатністю творити, створюючи все нову й нову зброю:
«Людський розум не знає меж, коли йдеться про те, щоб якнайшвидше знищити себе –і це не надто дорого. …Соціальні мережі – це вже не місця для відпочинку, а засоби пропаганди, а колись безневинні засоби для розваг [такі як дрони] можуть здивувати та вбити ворога на відстані 25 км. Все стає зброєю. Як далеко це зайде? З цими новими пристроями та інструментами війна вже змінилася. Майбутнє не виглядає райдужним».
Оригінал англійською тут