План Володимира Путіна мобілізувати 300 тис. військовозобов’язаних для війни в Україні втілюється в життя, але не без нарікань.
Політично ризикований крок Кремля, про який було оголошено 21 вересня, зміг поповнити армійські центри вербування десятками тисяч призовників і резервістів. Ці новобранці вкрай необхідні для підкріплення бойових підрозділів РФ в Україні, які наразі настільки виснажені, що роти чисельністю в 100 осіб регулярно повідомляють про недоукомплектованість на рівні 70–80 %.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Проте через місяць після оголошення мобілізації родичі солдатів, політичні опозиційні групи та самі призовники все частіше демонструють опір. У деяких випадках мова йде про інциденти, які можна розглядати як прямий заколот новобранців.
У лісі неподалік найбільшого міста Сибіру Новосибірська церемонія завершення навчальних зборів переросла в справжній хаос. Обурені поганим до них ставленням призовники з Республіки Тива, що на північ від Монголії, проігнорували наказ зберігати тишу, вийшли зі строю та нагадали чиновникам про те, що уряд у країні залишається при владі лише доти, доки йому дозволяють громадяни.
«Нам погрожували. Вони (поліція) говорили про те, що якщо ми не поїдемо (в Україну), то нас посадять. Вони не допомагатимуть нашим родинам, вони припинять всі виплати. Нашим загонам не вистачає рацій. Як же ми підтримуватимемо контакт?» – запитує солдат у відеоролику, знятому його родичами та опублікованому 21 жовтня в Telegram-каналі Kolokol_21.
«Якщо не залишиться народу, ким же ви керуватимете? Ви даєте нашим сім’ям, нашим дітям трохи продуктів і якусь паршиву вівцю. Що ж це таке? У наших очах ви вже не схожі на офіційну владу. Можливо, ми, люди, маємо зібратись докупи та вирішити, що ви нам ні до чого!», – заявив представник одного з підрозділів.
Головною причиною невдоволення російських солдатів є супротивник Путіна – дедалі більш боєздатна українська армія, озброєна та навчена країнами НАТО. Українські солдати взяли в руки зброю заради захисту свого дому і близьких, а на чолі підрозділів часто стоять офіцери та сержанти з восьмирічним досвідом бойових дій.
У репортажі російського незалежного телеканалу «Дождь» від 23 жовтня говорилось про те, що тривалість життя мобілізованого російського солдата може становити всього 10 днів – або й того менше. Російські солдати, які нещодавно потрапили в полон, описували хаотичний перехід від цивільного життя до фронтового, де командування залишає їх напризволяще.
На опублікованому 92-ю механізованою бригадою відео від 24 жовтня рядовий Максим Спісов розповідає, що його мобілізували 3 жовтня. Йому видали морально застарілу форму радянського зразка і бронежилет часів чеченської війни (середина 90-х). «Навчання» на полігоні тривало всього два дні, а опинившись на передовій, військовослужбовці отримували їжу в кращому випадку раз на день, а іноді не їли зовсім.
Спісов розповідає, що офіцери його підрозділу кинули солдат у ненадійні укріплення завглибшки щонайбільше 80 см. Коли Збройні сили України влучним мінометним вогнем, а потім і піхотним наступом, вдарили по їхнім позиціям на харківському напрямку в районі села М’ясожарівка, жоден інший підрозділ російської армії не прийшов їм на допомогу. Капітуляція виявилась єдиним виходом.
Взятий у полон бійцями ЗСУ на луганському напрямку житель міста Бєлгород Володимир Обрастов у опублікованій 25 жовтня в Telegram-каналі Gruz200 заяві зазначив, що зовсім не бажав їхати в Україну. Співробітники поліції прийшли до нього додому, погрожували зламати двері та сказали, що він сяде у в’язницю за звинуваченням у державній зраді, якщо відмовиться йти на фронт.
Офіційна позиція російських державних ЗМІ полягає в тому, що мобілізація проходить добре, але не без поодиноких проблем. Через це канали російських соцмереж поступово перетворюються на єдине надійне джерело інформації для членів родин мобілізованих, які відчайдушно шукають новини про своїх рідних.
Дружина москвича Володимира Залеського через відео в TikTok повідомила, що її чоловіка, цивільного, який раніше не проходив військового вишколу, мобілізували 15 жовтня. Після майже двох тижнів невпинних спроб зв’язатися з ним і неодноразових запевнень з боку влади про те, що все добре, 24 жовтня в обласній призовній комісії їй повідомили про те, що її чоловіка було шпиталізовано ще 16 жовтня – наступного дня після того, як його забрали в армію. За словами жінки, лікарі заявили, що Залеський потрапив у лікарню через важку травму голови, яка потребує оперативного втручання, і параліч лівої сторони тіла. Жінка заявляє, що їй так і не пояснили, як саме чоловік отримав ці травми.
У російській автономній республіці Мордовія церемонія завершення військових зборів, що проходила в присутності священника та місцевих чиновників і записувалась на відео членом сім’ї призовника, прямо суперечить наративам Кремля про шанобливе та компетентне ставлення до призовників з боку військового керівництва.
«Ми для вас просто (гарматне) м’ясо!» – вигукнув один солдат на відео, опублікованому 25 жовтня проукраїнським Telegram-каналом «Ищи своих». Інший призовник кинувся в ноги священнику, вигукуючи, що він багатодітний батько, і благав не відправляти його на війну.
Місцевий чиновник Олександр Артюков переконує, що Росія шанує й поважає своїх воїнів і що уряд завжди готовий розглядати скарги громадян. Однак на відео священник відверто ігнорує солдата, що кидається йому в ноги.
Військовий аналітик Роман Світан в інтерв’ю LatyninaTV 25 жовтня зауважив, що летальна комбінація у вигляді компетентних бійців ЗСУ, російських новобранців, що не здобули адекватної підготовки, і керівництва країни, яке не бажає визнавати того, що відбувається, змусить російське суспільство зіткнутися з неприємною реальністю.
Світан стверджував, що збільшення кількості призовників невідворотно призведе до величезного потоку скарг на війну та, можливо, відкритого протистояння всередині Росії. Російська громадськість готова прийняти втрату або зникнення громадянина, який добровільно пішов служити в армію, але з призовниками зовсім інша ситуація, переконаний він.
«Хвиля (загиблих і поранених) прийде додому (у листопаді) і завалить всю систему мобілізації», – сказав Світан. «Це не ті… що пішли добровольцями, це люди, які не хотіли йти на війну. Їх вирвали з власних домівок і (державі) доведеться їх повертати. За кожним мобілізованим стоїть мати, тато, дружина, донька, син і ціла родина».
27 жовтня Путін у коментарі для московського аналітичного центру «Валдайський клуб» заявив, що Росія переможе в цій війні, оскільки росіяни розуміють, що збереження російського контролю над Україною і викорінення західного впливу є критично важливим для глобального миру та стабільності.
За офіційною інформацією української розвідки, наступного дня кількість російських солдатів, що загинули в Україні, перевищила 70 тисяч осіб.
Також за повідомленням каналу новин 76.RU, 28 жовтня на полігоні поблизу Ярославля офіцер зробив попереджувальний постріл, а потім вдарив незадоволеного умовами військових навчань призовника, збивши його на землю та зламавши ніс і щелепу бійця і вибивши йому три зуби.
Оригінал англійською тут