У перший день саміту “Великої двадцятки” в Індонезії Президент Володимир Зеленський пристрасно закликав світових лідерів натиснути на Росію і примусити її припинити війну проти своєї країни.
Він представив мирний план із 10 пунктів, що передбачає справедливе завершення конфлікту “згідно Хартії ООН та міжнародного права” і додав: “Ми не допустимо, щоб Росія перечекала і накопичила сили. Впевнений, що настав час, коли війну Росії потрібно і можна припинити”.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Тож до кого звертався Зеленський, і якою буде реакція країн “Великої двадцятки”, які по-різному підтримують Україну у війні проти російського агресора?
ПРОТИ
Росія
Тут сказати нічого окрім того, що Росія веде геноцидну, загарбницьку війну.
Звичайно, заслуговує на увагу той факт, що президент РФ Володимир Путін був надто зайнятий/навіжений/переляканий, щоб поїхати на саміт, а замість себе відрядив свого міністра закордонних справ Сергія Лаврова, який начебто поїхав туди “на планове медичне обстеження”.
Китай
Китай є найближчою до Росії наддержавою, але підтримує її далеко не безкорисно. Китай ніколи не засуджував нове вторгнення Росії в Україну, але й не сприяв цьому вторгненню.
Натомість Китай займає дещо неоднозначну позицію, яка часто відображає кремлівський термін “спеціальна військова операція”, висловлюючи підтримку Росії і в той же час закликаючи до деескалації та вирішення конфлікту.
Минулого місяця міністр закордонних справ Китаю Вань Ї заявив, що Китай допомагатиме Росії “долати труднощі, ліквідовувати збурення, реалізовувати стратегічні цілі розвитку і надалі стверджуватися на міжнародній арені”.
Проте лише за два тижні до цього речник міністерства закордонних справ Мао Нінь сказав, закликаючи до деескалації, що “всі країни заслуговують на повагу до свого суверенітету і територіальної цілісності”, і що “треба підтримувати всі зусилля, спрямовані на мирне вирішення кризи”.
Суть у тому, що Китай потрібний Росії більше, ніж Росія Китаю, і що він підтримуватиме її лише настільки, наскільки ця підтримка відповідатиме його власним інтересам, особливо економічним.
Китай не надавав Росії військову допомогу, проте збільшив імпорт російської нафти і газу, тим самим непрямо допомагаючи їй у війні, але остерігається робити більше у разі накладення жорстких Західних санкцій.
Індія
Щось схоже на критику Росії прозвучало від Індії лише під час вересневої зустрічі прем’єр-міністра Нарендри Монді з Путіним, що транслювалася по телебаченню. Тоді Монді сказав: “Я знаю, що ця ера – не ера війни, і я говорив про це з вами під час нашої телефонної розмови”.
І все ж після лютого Індія збільшила імпорт російського газу і нафти, тим самим допомагаючи фінансувати російську армію.
НЕЙТРАЛЬНІ
Бразилія
Після повномасштабного вторгнення в Україну тодішній президент Бразилії Жаїр Болсонару відмовився вводити санкції проти Росії, зайняв “нейтральну позицію” і критикував Зеленського, говорячи, що “долю країни довірили коміку”.
На зміну Болсонару прийшов Лула да Сілва, проте Бразилія залишається нейтральною і відмовляється запроваджувати санкції. Бразилія не надає Україні ані військову, ані фінансову допомогу, але допомогла продовольством.
Індонезія
Країна, що приймає саміт G20, проголосувала за резолюцію ООН, що засудила повномасштабне вторгнення, але утрималась під час голосування за резолюцію про відсторонення Росії від Ради ООН з прав людини.
Президент Індонезії Джоко Відодо їздив і до Києва, і до Москви, щоб прокласти дипломатичну стежку, але Росію досі чітко не засудив.
Південна Африка
У перші години після вторгнення в лютому Південна Африка зайняла тверду антиросійську позицію, закликавши її вивести свої війська з України.
Однак відтоді ця країна намагається відновити і підтримувати дружні відносини з Москвою і утрималась під час голосування за резолюцію ООН, що засудила Росію.
Південна Африка не надавала Україні ані військову, ані гуманітарну допомогу.
ТВЕРДО ПІДТРИМУЮТЬ
Австралія
Австралія є однією з тих країн, які підтримують Україну найбільше, надаючи їй військову, фінансову і гуманітарну допомогу на сотні мільйонів доларів.
Прем’єр-міністр Ентоні Албаніз приїздив до Києва, а австралійські військові допомагають навчати українських військових у Великій Британії.
Минулого місяця Албаніз підтвердив підтримку України з боку Австралії, заявивши, що Австралія “захищатиме свободу і демократію”, і що “це справа не тільки суверенітету України. Зараз мужній український народ захищає міжнародне право, правила і норми”.
Канада
У понеділок Канада підтвердила свою непохитну підтримку України, а Прем’єр-міністр Джастін Трюдо оголосив на Балі про нову допомогу на суму в пів мільярда доларів.
Він чітко заявив: “Канада продовжує підтримувати Україну, яка захищає від Росії свою територію, свій суверенітет і свою незалежність. Ця додаткова військова допомога підтримає українців, які мужньо борються з незаконним вторгненням Володимира Путіна, а нові санкції ще більше посилять тиск на тих, хто підтримує цю війну. Ми та інші члени міжнародної спільноти і надалі будемо використовувати всі інструменти, які маємо, щоб притягнути Росію до відповідальності за її брутальні дії проти України”.
Франція
Хоча президента Емманюеля Макрона й висміювали за спроби знайти дипломатичне рішення до і після вторгнення, Франція надала Україні значну військову допомогу, а нещодавно пообіцяла надати ще більше систем ППО і забезпечити навчання до 2 000 українських військових.
Макрон різко засудив Росію, заявивши у вересні: “Те, що ми побачили, є поверненням до епохи імперіалізму. Франція це відкидає і буде твердо стояти на шляху до миру”.
Німеччина
На папері Німеччина є однією з тих країн, які підтримують Україну найбільше і за обсягами обіцяної військової допомоги поступається лише США, Великій Британії і Польщі.
Але між обіцяним і реально наданим величезна різниця, і Україна публічно критикує Берлін за зволікання з постачанням танків та іншого озброєння.
Відносини між двома країнами дещо погіршились у вересні, коли міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба дорікнув Німеччині за невиконання обіцянки надати танки “Леопард” і бойові машини піхоти.
Італія
Італія сильно підтримує Україну, навіть після того, як минулого місяця до влади прийшла нова урядова коаліція правого спрямування.
Керівництво цієї країни послідовно засуджує дії Росії. Італія вже надала Україні стрілецької зброї, протитанкових ракет, артилерійських снарядів та іншої військової допомоги на мільйони євро.
Однак є побоювання, що через внутрішні проблеми позиція Італії щодо подальшої підтримки військових потуг України може дещо пом’якшитись, оскільки політичному керівництву доводиться вирішувати проблеми кризи вартості життя, яка охопила багато Західних країн, і зростання цін на енергоносії.
Туреччина
У лютому Туреччина опинилася в непростій ситуації: вона є членом НАТО, що підтримує Україну, і в той же час дуже залежить від торгівлі з Росією.
Президент Реджеп Таїп Ердоган вирішив грати активну дипломатичну роль, виступивши посередником у таких ініціативах, як зернова угода, що дозволила Україні експортувати зерно з Одеси.
Ще у серпні Ердоган зміцнив свої позиції, заявивши: “Продовжуючи пошук вирішення, ми залишаємось на боці наших українських друзів“.
Туреччина надала Україні дрони, ракети та іншу військову допомогу, а також допомогла модернізувати українські гелікоптери.
Велика Британія
Велика Британія є наразі другим найбільшим постачальником військової та гуманітарної допомоги Україні. Вона неодноразово засуджувала вторгнення Росії. Колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон кілька разів відвідував Київ і став в Україні чи не національним героєм.
США
Безсумнівно, найбільшу підтримку Україна має від Сполучених Штатів. Обсяг військової допомоги, наданої Україні, може стати найбільшим за останнє століття.
Побоювання щодо зменшення допомоги після проміжних виборів до Конгресу минулого тижня, на яких Республіканці отримали більшість у Палаті представників, втамувалися, бо Демократи зберегли контроль над Сенатом.
Іспанія
Іспанія, яку постійно запрошують на саміти “Великої двадцятки”, послідовно засуджує Росію, а Президент Педро Санчес чітко заявив у серпні: Іспанія рішуче засуджує невиправдані агресії, включно з тимчасовою окупацією Кримського півострова, де незаконні дії становлять грубі порушення гуманітарного права і прав людини”.
Іспанія надала Україні як гуманітарну, так і військову допомогу, а минулого тижня пообіцяла поставити ще дві американські системи ППО HAWK на додачу до чотирьох, відправлених на початку листопада.