Після влучання ракети у польському Пшеводові біля кордону з Україною активізуються зусилля щодо з’ясування та деескалації ситуації. США, Польща та НАТО заявили, що ракета російського виробництва, ймовірно, була випущена українськими силами ППО по російській ракеті. Жодних ознак навмисного нападу немає, заявив президент Польщі Анджей Дуда. Однак світова преса залишається занепокоєною інцидентом.
Треба уникати ескалації
Ніщо не свідчить про те, що Росія навмисно атакує територію НАТО, BBC заспокоює своїх читачів:
«Тут важливо те, якою була ціль, хто б не випустив ракету. І наразі немає жодних ознак того, що Росія навмисно цілила кудись за кордоном України. У Кремлі знають, що такий крок потенційно призведе до застосування статті 5 договору НАТО, теоретично поставивши весь альянс на захист Польщі. Це не те місце, де НАТО хоче опинитися, особливо через день після зустрічі керівників розвідок Росії та Америки, які зустрілися саме для того, щоб обговорити, як уникнути непотрібної ескалації у цій війні».
Швидше за все, висновок буде половинчастим
Якщо відповідальною визнають Росію, Tygodnik Powszechny бачить три можливі сценарії:
«Перший: робимо вигляд, що нічого не сталося. … Другий, половинчастий варіант: ми виконуємо наші зобов’язання обмеженими діями, наприклад, переміщенням частин ППО Польщі ближче до кордону. … Ми використовуємо ситуацію, щоб посилити тиск на союзників, щоб вони постачали Україні ефективні системи протиповітряної оборони швидше та в більшій кількості. … І, нарешті, третій варіант: ми використовуємо ситуацію, щоб змінити політику щодо російської агресії та зайняти справді рішучу позицію. …З цих трьох варіантів сьогодні найбільш імовірним видається другий».
Система протиракетної оборони вийшла з ладу
Onet схвильований, що Польща виявилась більш вразливою, ніж її змусили вважати:
«Ми досі не знаємо, чи це була російська ракета, чи українська, яка впала на територію Польщі. … Як би там не було, система протиракетної оборони НАТО зараз пройшла випробування. … Наша найбільша проблема на даний момент полягає в тому, що система не спрацювала, і що росіяни це знають. У березні президент США Джо Байден заявив у Варшаві, що Атлантичний альянс захищатиме кожен дюйм території НАТО. Сьогодні стало зрозуміло, що на даний момент цей захист не працює повністю».
Час для миру
Ми знову повинні наполягати на переговорах, закликає Avvenire:
«Якби ми дійсно мали справу з навмисною російською атакою, цілеспрямованою провокацією, ми б поринули в кошмар, який ще вчора, здавалося, відвернули сигнали з американо-китайського саміту на Балі. Дві інші гіпотези – помилка чи випадковість – мають, якщо політичні герої витримають ці драматичні обставини, навіть посилити зусилля, спрямовані на пошук шляхом переговорів виходу з війни, яка ставить нас на межу Армагедону. … Вже дев’ять місяців ми перебуваємо на цій божевільній межі, поки надсилається зброя, сіються смерть і спустошення. Настав час встановити мир».
Ні рутинна, ні екстрена ситуація
Коментуючи прохання Польщі скликати засідання НАТО на основі статті 4, а не статті 5, La Stampa пише:
«Польща попросила провести засідання Атлантичної ради, але на підставі статті 4, яка передбачає проведення консультацій у ситуаціях потенційних загроз безпеці. Це не повсякденна справа, але й не надзвичайна ситуація. … Це ознака того, що Варшава, звинувачуючи Москву в інциденті, не відчуває, що зазнала військового нападу. Колективна оборона НАТО (визначена статтею 5) не запускається автоматично. ЇЇ застосування мають запросити та одностайно схвалити всі союзники по блоку. Сьогодні це не так. Втім, це не змінює того факту, що Москва грається з вогнем».
Оригінал англійською тут