Хоча ставки навряд чи коли-небудь були вищими для американської демократії, виборців все більше відштовхує від теми прийдешніх виборів перспектива неминучого матчу-реваншу між Джо Байденом і Дональдом Трампом.
«Складно бути в захваті від цього, – сказала 22-річна Кілі Катрон із штату Арізона, в якому в 2020 році Байден переміг із мінімальним відривом. – Засмучує, що наші єдині два реальних кандидати – це дуже літні білі чоловіки».
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Студентка педагогічного факультету заявила, що все ж таки проголосує за 80-річного демократа на виборах 5 листопада 2024 року, хоча й без особливого ентузіазму.
Зараз, коли Байден виявив бажання залишитись на посаді на другий термін, у нього немає серйозних конкурентів на висунення кандидатом від Демократичної партії, попри перманентно низькі рейтинги та зростаючі занепокоєння щодо його поважного віку.
1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України
З іншого боку, Трамп є безперечним фаворитом Республіканської партії, незважаючи на те, що проти 77-річного експрезидента останнім часом було розпочато кілька кримінальних проваджень, одне, зокрема – за ймовірне втручання у вибори.
І їхні передвиборчі змагання за Білий дім уже на піку очікувань. Останні опитування показують, що суперники йдуть майже стремено в стремено, Трамп навіть випереджає давнього опонента за результатами деяких нещодавніх опитувань.
Те, що поставлено наразі на карту, має насправді величезне значення.
У коментарі New York Times говориться, що це будуть «найважливіші вибори з 1860 року», коли Авраама Лінкольна було обрано президентом, що спровокувало громадянську війну в США.
«Втомлені» політикою
Сполучені Штати залишаються глибоко поляризованими після того, як правий популіст Трамп спробував «скасувати» результати виборів, згідно з якими Байден переміг його в 2020 році, і є побоювання, що прийдешні вибори лише поглиблять громадянський конфлікт у американському суспільстві.
Союзники Америки також нервово спостерігають за цією передвиборчою кампанією. Ключову глобальну роль Вашингтона знову висвітлили війни Росії проти України та Хамасу проти Ізраїлю, в той час як Китай, Росія та Іран намагаються нав'язати світові свою версію нового світового порядку, в якому Сполучені Штати більше не домінують.
Але американських виборців, здається, це не надто хвилює.
Згідно з нещодавнім дослідженням Pew Research, 63 % американців заявили, що вони незадоволені кандидатами, які на даний момент заявили про бажання позмагатись за президентську посаду, а 65 % сказали, що вони «завжди або часто відчувають себе виснаженими», коли думають про політику.
Троє з п’яти демократів, зокрема й незалежні кандидати від демократичної партії, заявили, що віддають перевагу іншому кандидату, а не Байдену, як показало опитування ABC-Washington Post.
Половина прихильників Байдена й майже троє з десяти прихильників Трампа заявили, що вони відкриті до інших варіантів, як показало опитування Quinnipiac у вересні.
Опитування за опитуванням демонструють негативні рейтинги підтримки обох кандидатів.
Ці два кандидати на президентську посаду – найстаріша пара кандидатів в історії США, які й в 2020 році намагалися згуртувати своїх прихильників різними способами.
Байден неодноразово говорив про «битву за душу нації» й попереджав, що «екстремізм» Трампа загрожує американській демократії.
Стратеги його передвиборчої кампанії сподіваються, що цей меседж і наголос на ролі Байдена як глобального діяча, висвітленій останнім часом війною РФ проти України, а нещодавно ще й нападом Хамас на Ізраїль, справить на виборців значно більший ефект, ніж спроби Байдена продати свою економічну політику під назвою «Bidenomics».
Ненависть
З іншого боку, риторика Трампа стала ще більш похмурою, ніж у дні, коли він протестував проти результатів виборів 2020 року, а тисячі його прихильників штурмували Капітолій 6 січня 2021 року.
Він сам недавно визнав, що такого «рівня ненависті, я ще ніколи не бачив», але знову й знову намагається зіграти на темах імміграції та націоналізму.
Але Девід Карол, який викладає державне управління й політику в Університеті Меріленда, пропонує не перебільшувати значення того, що жоден з кандидатів не є надто популярним.
«Йдеться про те, а чи справді виборці не хочуть реваншу – якби виборці дійсно хотіли мати інших кандидатів, вони мали б їх», – сказав він AFP.
Демократи ніколи серйозно не шукали альтернативу Байдену.
У республіканців було чимало шансів обрати інші варіанти, включаючи губернатора Флориди Рона ДеСантіса або колишнього посла в ООН Ніккі Хейлі під час останніх теледебатів, від участі в яких Трамп відмовився, але партія все одно хоче бачити Трампа своїм кандидатом, сказав Карол.
Він додав, що хоча більшість американських виборців, здається, вже визначилось щодо майбутніх виборів, результати яких, ймовірно, залежатимуть від голосування у кількох штатах, навіть незначні, на перший погляд, зміни в одному з ключових питань – наприклад, у випадку засудження Трампа – можуть мати «велике значення».