Майбутнє американської допомоги Україні поки залишається туманним, оскільки Конгрес продовжує дискутувати про те, яку підтримку має отримати Київ у боротьбі з повномасштабним вторгненням Росії.

Що відбувалось останнім часом?

Президент Байден хоче, щоб Конгрес швидко ухвалив нову допомогу Ізраїлю та Україні на десятки мільярдів доларів, але нижня палата, контрольована республіканцями, в четвер збирається розглянути законопроект, який відсуває Київ на другий план.

Advertisement

Серйозні дебати щодо запиту на фінансування допомоги союзникам розпочинаються після тижневої затримки, поки республіканці в Палаті представників обирали нового спікера. Поки незрозуміло, який із законопроєктів здобуде необхідну підтримку обох палат (якщо взагалі якась із наявних пропозицій її здобуде), повідомляє AFP.

1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України
Більше по темі

1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну триває вже 1 000 днів, тож Kyiv Post нагадує про деякі з найбільш визначальних моментів жорстокої окупації та доблесної оборони всупереч усім обставинам.

І демократи, і республіканці в Конгресі хочуть негайно затвердити військову допомогу Ізраїлю, давньому партнеру США у війні з ХАМАС.

Але все дещо складніше, коли мова йде про Україну.

У чому полягає складність?

У Палаті представників, де республіканці мають лише незначну більшість, кілька ультраправих консерваторів вимагають негайного припинення фінансування України.

Advertisement

Палата лише зараз виходить із безпрецедентного тритижневого паралічу після того, як попереднього спікера-республіканця було усунено голосами тієї ж ультраправої групи.

Кардинально інша ситуація в підконтрольному демократам Сенаті, де більшість республіканців висловились за збільшення допомоги Україні.

«Твердження про те, що підтримка боротьби з російською агресією відволікає від інших пріоритетів безпеки, є помилковою», – заявив нещодавно головний республіканець Сенату Мітч Макконнелл.

Республіканці озвучили умови продовження підтримки України.

Advertisement

Яким був останній крок Байдена?

Усвідомлюючи, що в деяких політичних колах США зростає втома від війни, Байден вирішив поєднати свій запит на допомогу Україні – понад 61 мільярд доларів – із запитом на допомогу Ізраїлю приблизно на 14 мільярдів доларів.

80-річний демократ також запросив близько 9 мільярдів доларів для реагування на міжнародні гуманітарні кризи, в тому числі в Секторі Газа, підсолодивши пігулку для консерваторів мільярдами доларів на укріплення безпеки кордонів США та проекти, спрямовані на протидію Китаю.

Загалом вартість пакету становить 106 мільярдів доларів.

«Я попросив у Конгресу пакет заходів безпеки, який дозволить нам фінансувати як гуманітарну, так і оборонну допомогу», – написав Байден на сторінці в X.

Advertisement

«Від цього залежить міцний мир».

Як республіканці відреагували на цю пропозицію?

Фракція республіканців у Палаті представників, розділена щодо допомоги Україні, незважаючи на прохання та заохочення президента, планує в четвер провести голосування щодо законопроекту виділення допомоги виключно для Ізраїлю.

«Ми не можемо допустити, щоб жорстокість і невимовне зло, яке зараз постало проти Ізраїлю, продовжувалися», – сказав Майк Джонсон із Луїзіани, новий спікер палати, який до свого обрання був практично невідомим на загальнонаціональному рівні.

Він хоче, щоб фінансування підтримки інших союзників США обговорювалось пізніше.

Що може зробити Байден?

Як повідомляє Bloomberg, Байден готовий накласти вето на законопроект про допомогу Ізраїлю без допомоги України. Один демократ сказав, що цей документ є апріорі «мертвонародженим», навіть якщо його ухвалить Палата представників.

Advertisement

Наскільки критична зараз ситуація з фінансуванням Україні?

Поки що все виглядає досить загрозливо. Згідно з повідомленнями, у США залишилося лише 5,4 мільярда доларів на забезпечення українських збройних сил.

Вашингтон є найбільшим військовим донором Києва, США вже виділили Україні десятки мільярдів доларів після початку вторгнення Росії в лютому 2022 року.

Але виконання обіцянки Байдена щодо безперебійної фінансової підтримки, повторена під час візиту президента Зеленського до Вашингтона у вересні, наразі перебуває під загрозою.

Advertisement