В неділю росіяни вшанували пам’ять жертв сталінського терору після більш ніж 20 місяців повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке супроводжується тотальним придушенням інакомислення всередині Росії.
Кремль продовжує фабрикувати власну версію історії в той час, як його війська продовжують свій агресивний напад на Україну. Російська влада все більше воліє замовчувати злочини сталінізму, а публічне вшанування жертв репресій радянської доби вважається нею непатріотичним.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Багато росіян взяли участь у акції «Повертаючи імена», організованій товариством «Меморіал». Ця правозахисна група, удостоєна за свою багатолітню діяльність Нобелівською премією, вже довгий час опікується відновленням історичної пам’яті росіян. Її діяльність була заборонена в РФ за кілька тижнів до того, як Москва розпочала своє вторгнення в Україну.
Без заявих деталей, - Зеленський про удар по арсеналу під Брянськом
Щороку в рамках цього заходу, який став вже традиційним, присутні по черзі зачитують імена людей, розстріляних під час сталінського терору 1936-1938 років.
У Москві захід традиційно проходить біля меморіалу загиблим на Соловецькому камені, встановленому біля будівлі КДБ на Луб'янці, яку зараз займає його спадкоємиця ФСБ.
Але цього року напередодні заходу «Меморіалу» повідомили, що влада заборонила проводити акцію на Луб'янській площі, розташованій в центрі російської столиці.
Журналісти AFP повідомили, що місце було оточене металевими бар'єрами, і туди спрямували наряди поліції.
Не дивлячись на це, співголова «Меморіалу» Олег Орлов, нещодавно оштрафований за «дискредитацію» путінського СВО проти України, прийшов на це знакове для росіян місце, аби вшанувати жерт сталінського терору.
Посли кількох західних держав, зокрема й пані посол США, також поклали квіти до меморіалу жертвам сталінізму.
Після заборони зібрання на Луб’янці, співробітники «Меморіалу» вирішили зачитувати імена жертв у символічних місцях російської столиці, пов’язаних із життям та діяльністю дисидентів.
Цього року подія відбулася на тлі заяв «Меморіалу», що в Росії стрімко зростає кількість політв’язнів.
Тисячі росіян були затримані, ув'язнені або оштрафовані за «дискредитацію» СВО в Україні.
Зачитування імен
«Меморіал» провів пряму відеотрансляцію заходу, який пройшов у різних містах Росії (а також за кордоном) 29 жовтня, коли в Росії відзначають День пам’яті жертв політичних репресій.
Зачитування імен відбулося в кількох містах Росії, зокрема у Волгограді, Новосибірську, Тюмені та Іркутську.
Подібні заходи пройшли і в низці європейських міст, куди втекло багато росіян, які виступають проти нападу Кремля на Україну.
У Москві учасники акції зібралися, аби зачитати імена вбитих владою дисидентів біля будинків, пов'язаних із їхньою діяльністю, під в’язницею, що стала символом вдадних репресій в РФ та на столичних кладовищах.
Орлов зачитав імена загиблих на Введенському кладовищі на півночі Москви, на могилі одного із засновників «Меморіалу» – радянського історика та дисидента Арсенія Рогінського.
«Влада не перший рік забороняє церемонію біля Соловецького каменя», – сказав Орлов.
«Але вона проходить в багатьох місцях в Росії й не тільки», – додав він, перш ніж зачитати ім'я однієї з жертв.
«Прагін Дмитро Кузьмич. 34 роки. Директор Нудольської текстильної фабрики. Розстріляний 16 серпня 1937 року в Москві».
Мета цього заходу – гуманізація суспільства та вшанування пам’яті сотень тисяч безневинних, вбитих внаслідок сталінського терору.
Співробітники «Меморіалу» роздали присутнім на акції папірці з іменем жертви, дехто з присутніх зачитав ім’я свого вбитого родича.
У Москві люди оголосили імена жертв біля будинків вцілілого в ГУЛАЗі письменника Варлама Шаламова та радянської юристки Софії Калістратової, яка захищала дисидентів у 1970-х роках.
Учасники церемонії зачитали імена жертв репресій також біля московської Бутирської в’язниці – одного з найбільших слідчих ізоляторів столиці – в якій свого часу тримали в неволі багатьох радянських дисидентів.
Росіянка на відео «Меморіалу» оголосила ім'я чергової жертви злочинного кремлівського режиму: «Іван Петрович Просевич. 56 років. Слюсар гаража на заводі імені Куйбишева. Розстріляний 9 серпня 1938 року в Москві».