Повідомляється, що у п’ятницю російські ВПС втратили свій п’ятий штурмовик за десять днів, що стало рекордом втрат бойової авіації Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Російський Су-25 «Грач» (за класифікацією НАТО Frogfoot), броньований реактивний літак радянських часів, створений для протидії вогню зі стрілецької зброї та навіть деякими ракетами, був збитий українськими зенітниками на півдні Запорізької області. Про це повідомили українські офіційні військові джерела. Загалом на Таврійському напрямку протягом останнього тижня сили оборони України знищили вже три російські літаки Су-25.

Advertisement

Незалежні українські військові інформаційні канали, а також українські ЗМІ підтвердили факт збиття цих літаків з посиланням на джерела у ВПС України.

Кіберфахівці ГУР атакували російський «МТС-банк» - джерела
Більше по темі

Кіберфахівці ГУР атакували російський «МТС-банк» - джерела

Користувачі банку не можуть користуватися мобільним додатком, переказувати кошти, знімати готівку з банківських рахунків/карт.

«Ворог змушений підлітати ближче, тому за останні десять днів ми збили п’ять літаків»

Олександр Штупун, речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку, заявив інформаційному агентству УНІАН, що дедалі активніше застосування росіянами Су-25 поблизу лінії фронту для підтримки операцій своїх сухопутних військ робить ці одномісні літаки вразливими до вогню української протиповітряної оборони, яка останнім часом все частіше їх збиває.

Advertisement

«Вони (Су-25) не можуть атакувати зі значної відстані. Тому ворог змушений підлітати ближче, і в результаті за останні десять днів ми збили п’ять літаків», – сказав Штупун.

Усі ці збиття російських «сушок» відбулися на ділянках, де точаться інтенсивні наземні бої. Останніми тижнями російські ВПС активізували наземні удари по українським силам оборони, використовуючи оновлені запаси керованих авіабомб великої дальності.

До початку жовтня крилаті боєприпаси запускались в основному з російських важких бомбардувальників Су-24 поза зоною дії українських фронтових систем ППО.

Advertisement

Відповідно до доктрини ВПС Росії та практики воєнного часу, Су-25 працює на гранично малих висотах і атакує цілі некерованими реактивними снарядами малої дальності після попередніх ударів важких бомбардувальників. Відео прольотів Су-25 на низькій висоті та пілотів за штурвалом є звичним сюжетом проросійських інформаційних платформ.

Штупун та інші офіційні українські військові джерела надали небагато деталей щодо систем протиповітряної оборони, які зараз використовують ЗСУ, але, згідно з офіційними заявами, вони збивають Су-25 зі швидкістю один літак кожні 48 годин.

Раніше для захисту своїх передових позицій від ударів Су-25 українська армія застосовувала головним чином ПЗРК часів холодної війни, такі як польський Grom чи американський Stinger.

Advertisement

Однак, згідно з повідомленнями українських каналів новин, запаси зенітно-ракетних комплексів, зокрема наданих американцями Stinger, в Україні майже вичерпались.

Речник ВПС України Юрій Ігнат у вересневому коментарі для місцевих ЗМІ заявив, що кількість вильотів ВПС Росії влітку 2023 року більш ніж удвічі перевищила кількість вильотів у 2022 році, перш за все через хронічну нестачу в української  ППО зенітних ракет малої дальності.

Українська військова інформаційна платформа Defense Express у звіті від 30 вересня припустила, що українські сухопутні підрозділи нещодавно отримали поставлені США ракети класу «повітря-повітря» AIM-9, модифіковані для стрільби з наземних платформ.

На зустрічі в Рамштайні 14 жовтня міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив, що останній пакет американської військової допомоги Україні вартістю 200 мільйонів доларів включатиме нові поставки AIM-9.

Advertisement

Остін сказав, що ці ракети будуть застостовувати в новій системі ППО, «яку ми передамо Україні найближчим часом».

Згідно зі звітом Defense Express, план Пентагону передбачає запуск новішої версії ракети AIM-9M з української платформи, яку поки що не назвають і яка буде переобладнана для застосування цих ракет.

AIM-9 Sidewinder, названа на честь гримучої змії, яка відчуває тепло і таким чином здатна «бачити» здобич в інфрачервоному спектрі. Це ракета малого радіусу дії з тепловим наведенням, розроблена в часи холодної війни і дуже ефективна на малих відстанях.

Advertisement

США спільно з Канадою (яка також застосовувала цю ракету протягом десятиліть) в квітні вперше оголосили про плани відправити Sidewinders в Україну. У той час у ЗМІ висувались припущення, що Сайдвіндери, ймовірно, призначені для використання винищувачами ВПС України.

У статті Defence Express говориться, що Збройні сили України наразі експериментують зі способами модернізації зенітних систем радянських часів, які залишаються на озброєнні ЗСУ, за допомогою радарів стеження та оптики, що дозволить операторам ППО виявляти російські бойові літаки в небі та вражати їх ракетами Sidewinder.

Ракетні установки «Оса» радянських часів (за класифікацією НАТО SA-8 Gecko), які досі стоять на озброєнні української армії, є головними кандидатами на модернізацію й переобладнання під AIM-9, оскільки запаси ракет SA-8 в Україні вичерпані, а українські зенітники добре навчені керувати цією установкою, але в ЗСУ розглядають і інші платформи в сенсі можливого їх переобладнання під американські ракети, йдеться у повідомленні.

Основні американські ЗМІ підтвердили, що ініціатива щодо наземного запуску AIM-9 в Україні просувається. Інформаційне агентство AP 14 жовтня повідомило, що «проект FrankenSAM… набирає обертів».

Переобладнані під запуск з землі ракет AIM-9 старі зенітно-ракетні системи нададуть українським силам можливість закрити переважну частину повітряного простору в радіусі від п’яти до десяти кілометрів навколо пускової установки. Важливим для ЗСУ є те, що ветеранська ракета має хороші шанси вражати та нищити літаки, не оснащені системою «стелс», які летять близько до землі, як-от Су-25.

У статті того ж таки AP говориться, що українські збройові майстри, які співпрацюють з представниками Пентагону, вже модифікували більш важку ракетну установку радянських часів, яку українські (і російські) військові називають «Буком» (за класифікацією НАТО SA-6 Gainful), під застосування американських зенітних ракет RIM-7. Це зброя невеликій дальності, яка в основному використовується ВМС США для захисту кораблів.

Згідно з повідомленнями українських новин, «Бук», який стріляє ракетами RIM-7, ефективний на дальності близько 15 км, але оскільки радар «Буку» радянських часів не поєднується з американськими RIM-7, ракета є менш точною, ніж коли її запускають з військового корабля США.

Радіус дії ракети SA-6 щонайменше вдвічі перевищує дальність ракети RIM-7, але Україна не виробляє SA-6, а колишні запаси майже вичерпані, йдеться у новинних повідомленнях.

Точно невідомо, скільки українських систем «Бук» було модернізовано для стрільби ракетами RIM-7.

Третьою підтвердженою зенітною системою змішаного походження, поміченою на полі бою в Україні, є британська ракета AIM-132 ASRAAM, повністю сучасна зброя та пряме оновлення AIM-9 часів холодної війни.

Для Сполученого Королівства AIM-132 – це переважно зброя класу «повітря-повітря» малої дальності, яку мають на борту британські бойові винищувачі.

Україна в серпні отримала партію переданих Лондоном ракет AIM-132, а 12 жовтня українські військові вперше показали, що вони застосовують їх як наземну зброю, наочно вразивши британською ракетою російський безпілотник-камікадзе.

Ракета була випущена з британської військової вантажівки 6x6 Supacat і влучно знищила російський дрон під час бою 6 жовтня, повідомляють ЗМІ.

Усі три вищевказані західні ракети малої дальності, отримані ЗСУ в рамках ініціативи «FrankenSAM», цілком здатні збити літак Су-25. Місця дислокації українських систем ППО є військовою таємницею.

Найбільших втрат російські ВПС зазнали на початку вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, коли ескадрильї ударних вертольотів та десантних літаків за підтримки штурмовиків і винищувачів атакували аеродроми поблизу Києва.

Відкриті джерела підтверджують, що українська ППО знищила щонайменше шість російських бойових літаків і вісім гелікоптерів за перші п'ять днів боїв. Дані ж українського командування щодо кількості знищених бойових машин росіян на 50 % вищі.