Бійцям одного з підрозділів тероборони України так набридло, що їх постійно зупиняють та обшукують копи, що вони – можливо, незаконно – зі зброєю в руках захопили один з блокпостів поліції.
Протистояння відбулося 29 вересня на трасі на північ від Харкова, другого за розміром міста України. Росіяни регулярно обстрілюють Харків ракетами різних типів, втім їхні ДРГ прориваються на відстань 22 км від російського кордону, з боку якого летять ці ракети, доволі зрідка.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
На відео, широко розповсюдженому українськими соцмережами, видно, як озброєні люди під’їжджають до блокпосту поліції на околиці Харкова 29 вересня о 15:02. Озброєні пістолетами та автоматами, вони виходять з авто й наказують поліціянтам лягти на землю. На запису поліцейської боді-камери чутно, як один з озброєних чоловіків вимагає, щоб його допустили для перемовин до начальника блокпоста, а потім заявляє старшому офіцеру поліції, що бійців його підрозділу (під номером 0458) поліція не має права зупиняти та обшукувати.
Чути, як озброєний чоловік розлюченим голосом каже поліціянтам: «Ми тренуємось щодня, щоб ви, хлопці, могли тут спокійно стояти. Щоб ви, хлопці, робили свою роботу, і щоб диверсійні групи (російські) сюди не заходили. Ви, хлопці, повинні допомагати нам! А не шукати ворогів у нашому підрозділі! Ти мене чуєш?»
Усі розмови ведуться російською мовою, яка домінує на сході України. За цим озброєний чоловік застрибує у пікап.
They write about the Kraken unit's conflict with the police at the checkpoint in Kharkiv oblast.
— Ukraine Front Line (@EuromaidanPR) October 1, 2023
The conflict was due to the fact that the boys went to shooting training every day, and the cops constantly searched them every day, the boys got tired of it.
Get the hell out of… pic.twitter.com/keeFVA7IKs
Схоже, цей озброєний чоловік носить нашивку «Кракена», колишнього добровольчого підрозділу, сформованого в Харкові на початку війни. Найвідоміші перемоги цього підрозділу відбулись у вересні 2022 року під час майже блискавичного визволення Україною Харківщини.
Наразі «Кракен» – це один з підрозділів ССО з чисельністю близько 100-200 бійців, який підпорядковується не загалом армійському командуванню, а безпосередньо Головному управлінню розвідки (ГУР) Збройних сил України. Якщо не говорити про певну кількість бійців, відправлених на інші ділянки фронту, головною місією «кракенців» на 2023 рік є забезпечення безпеки території на північ і схід від Харкова.
Підрозділ під № 0458, про який йдеться у відео, як відомо, належить саме до підпорядкованого ГУР «Кракена», тому численні українські ЗМІ повідомляли, що саме військовослужбовці «Кракена», погрожуючи застосувати зброю, поклали поліцейських, що чергували на блокпості поблизу Харкова 29 вересня, обличчям на землю.
Ані командування «Кракена», ані його головний речник не відповіли на запит Kyiv Post щодо коментаря з приводу цього інциденту до моменту публікації цієї статті, як і не зробили жодної публічної заяви з цього приводу.
У повідомленні ж Харківської обласної поліції від 1 жовтня не було названо підрозділ, бійці якого здійснили силові дії щодо поліціянтів, там нападників узагальнено назвали «озброєними людьми». Про інцидент в повідомленні сказано наступне: «29 вересня близько 15:00 до одного з блокпостів на виїзді з Харкова під'їхали чотири позашляховики. З них вийшли люди у військовій формі та почали погрожувати вогнепальною зброєю представникам підрозділу (присутнім на блокпості), до складу якого входять поліцейські, прикордонники, нацгвардійці та представник військової служби правопорядку».
Харковської обласна прокуратура відкрила провадження за фактом скоєння правопорушення, склад якого передбачає погрози насильством або насильство щодо працівника правоохоронного органу, йдеться у повідомленні поліції.
«Завдання поіліції – допомагати нашим воїнам захищати нашу державу, дотримуючись законодавства України. У нас не повинно бути недоторканних. Закликаємо всіх без винятку поважати закони України», – далі йдеться у повідомленні.
Українське суспільна в цьому випадку відреагувало на інцидент так: більшість дописувачів соцмереж висловились на користь бійців, які застосували насильство щодо поліціянтів. Лише незначна меншість українців стала на бік поліції, підтримавши їхню позицію. У більшості дописів на патріотичних інформаційних платформах, зокрема на каналах, пов’язаних з волонтерами, які активно допомагають українським військовим, стверджується, що невиправдане очікування на поліцейських блокпостах заважає волонтерам, які керують транспортними засобами, виконуючи важливу роботу задля підтримки ЗСУ. Дописувачі наполягають, що в будь-якому випадку людей, які виконують важливі для фронту завдання, поліцейські не мають затримувати перевірками та обшуками.
Представники волонтерської групи «Ukraine Front Lines» у доволі типовому коментарі написали: «Конфлікт загону «Кракен» з поліцією на блокпосту в Харківській області… стався через те, що хлопці щодня ходили на тренування зі стрільби, і копи їх постійно обшукували. Кожен день, хлопці втомилися від цього. Приберіть цих копів з блокпостів, поставте військових!»
Досить агресивно налаштований український правонаціоналістичний канал ukrain1an news повідомив, що місцева поліція, схоже, упереджено ставилась до транспортних засобів та бійців «Кракена», проводячи вибіркові перевірки на трасі. Також ukrain1an news стверджує, що військові, підпорядковані ГУР, за законом взагалі мають право ігнорувати накази поліції.
«Бійці «Кракена» діяли в межах своїх повноважень. Повторюю, поліція не має права перевіряти транспортні засоби підрозділів ГУР. Ніхто не може гарантувати, що в лавах поліції немає зрадника, а кожен боєць ГУР проходить регулярні перевірки… Перш ніж писати про «вседозволеність» і «озброєних баранів», мирним громадянам варто з'ясувати контекст, а потім вже рота відкривати».
Російські державні ЗМІ із захватом ухопились за цей прикрий інцидент і представили його як доказ конфлікту в українських силових структурах і «доказ» існуючого в країні беззаконня, а телеканал RT взагалі назвав це «нападом на поліцію Харкова».
З початку вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року сотні збройних підрозділів, офіційно не пов’язаних з українською армією, допомагали захищати країну, і в багатьох випадках вони були ключовим чинником українських перемог на початковому етапі війни. Через 18 місяців після початку повномасштабного вторгнення більшість цих бійців повернулася до цивільного життя або ж увійшла до складу регулярних підрозділів ЗСУ.
Підрозділів, які ведуть свій родовід безпосередньо від добровольців, які взяли до рук зброю, аби захистити свої домівки на початку війни, і досі діють як професійні військові формування, залишилось одиниці. У цих рідкісних випадках сильне керівництво, потужний контингент бійців із добрими військовими навичками та щедре фінансування від цивільних донорів були головними факторами, які допомоли підрозділам, подібним до «Кракена» залишитися на полі бою.