Литовське посольство підтвердило цю інформацію та повідомило, що Україна отримає останню модифікацію системи. Загальна вартість контракту оцінюється приблизно в 10 млн євро. Очікується, що передача цих систем протиповітряної оборони відбудеться наприкінці вересня або на початку жовтня.
Також Науседа наголосив, що його країна буде підтримувати Україну до її перемоги.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
NASAMS: суть та можливості
NASAMS – сучасна система ППО середньої дальності, спільний продукт норвезької компанії Norwegian Kongsberg та американської Raytheon. Назва системи складається з абревіатури NASAMS, що розшифровується як Norwegian Advanced Surface to Air Missile System.
NASAMS - це високомобільна система, спеціально розроблена з урахуванням можливості захисту різних об’єктів. Зазвичай, ці комплекси обороняють авіабази, морські порти, військові частини та інші важливі об'єкти.
Історія розробки
Проектування NASAMS розпочалося у 1989 році. Протягом 4 років система проходила випробування і вже у 1994 році була прийнята на озброєння Повітряних сил Норвегії.
NASAMS був розроблений, щоб замінити вже застарілий, на той момент, ЗРК Improved Hawk. Новий комплекс ППО мав стати універсальним та захищати від літаків, гелікоптерів, безпілотників та крилатих ракет. Вже під час випробувань норвезькі військові відмітили високу ефективність цього комплексу проти крилатих ракет. Згодом, цю систему кілька разів вдосконалювали.
У 1999 році з’явилася покращена модифікація NASAMS 2. Оновлена система отримала вдосконалений радар AN/MPQ-64F1, нову оптоелектронну станцію, поліпшений командний пункт. Друге покоління NASAMS також отримало можливість роботи з системою обміну інформації Link-16.
Link 16 - це військова мережа обміну даними, що надає інформацію у реальному часі. Вона використовується США та усіма країнами НАТО, є складовою системи тактичних цифрових мереж передачі даних. Ця система обміну даними, навігації та ідентифікації підтримує обмін інформацією між тактичним командуванням, літаками, кораблями та наземними військовими підрозділами.
Інфографіка: Богдан Тузов.
Останню версію, NASAMS 3, анонсували у 2019 році. Найсучасніша генерація ЗРК NASAMS отримала повністю оновлений командний пункт, а пускові контейнери адаптовані для використання ракет малої дальності AIM-9X Sidewinder (з інфрачервоною головкою самонаведення) та ракет зі збільшеним радіусом AMRAAM-ER (Extended range). Ракети з підвищеною дальністю ураження здатні збивати цілі на відстані 40 кілометрів та на висоті – 21 кілометр. Вдосконалення NASAMS продовжується і в наш час. Наприклад, у жовтні 2021 року концерн "Рейтон" оголосив про намір інтегрувати в систему новий радар GhostEye MR.
"Протягом останніх 10 років NASAMS стала найбільш продаваною системою протиповітряної оборони в своєму класі. Її модульність та відкрита архітектура надають можливість постійно покращувати продуктивність для протистояння сучасним загрозам", — наголошує президент Kongsberg Defense Systems Харальд Аннестад.
Але так було не завжди. На самому початку свого існування NASAMS не користувався великою популярністю на міжнародному ринку озброєнь. Протягом десятиліть цей ЗРК був на озброєнні лише в Норвегії.
Але, після подій 11 вересня 2001 року, багато країн переглянули свої оборонні стратегії. Одразу після цього США придбали ці комплекси для посилення систем протиповітряної оборони Вашингтона. Відтоді, цей комплекс захищає не тільки Білий дім. Зараз NASAMS також є на озброєнні Австралії, Чилі, Фінляндії, Індонезії, Литви, Нідерландів, Іспанії, Угорщини та України.
NASAMS став настільки популярним, що в рекламних матеріалах літеру N в абревіатурі розглядають вже не як Norwegian, а як National.
Робота NASAMS
NASAMS здатен використовувати різні типи американських ракет типу повітря-повітря. У NASAMS ці ракети оптимізували для пусків з землі зі спеціальних контейнерів. Кожна пускова установка має 6 контейнерів з однією ракетою у кожному. Звичайна ракета АІМ-120А AMRAAM може збивати цілі на відстані 20-25 кілометрів та на висоті від 30 метрів до 16 кілометрів. Якщо ціль знаходиться на більшій відстані, існує можливість використання ракет AMRAAM ER (Extended Range) з радіусом дії до 40 кілометрів.
У складі батареї ЗРК NASAMS може бути різна кількість установок, але, як правило, батальйон включає три вогневих взводи. Кожен взвод має 2-3 ракетні пускові установки, один радар AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel, один автомобіль командного пункту та один автомобіль з оптичною станцією MSP500. Кожен вогневий взвод здатний працювати самостійно або у взаємодії з іншими взводами в складі батареї.
Для забезпечення максимальної невразливості комплексу, пускові установки можуть розташовуватися від пункту командування або РЛС на відстані до 25 кілометрів. Зв'язок між складовими елементами системи може встановлюватися як за допомогою дротового, так і бездротового зв'язку.
Склад однієї батареї включає 12 пускових установок з 72 ракетами, 8 РЛС, 1 пункт керування вогнем і 1 машину тактичного управління. Час залпу батареї всім боєкомплектом — не більше 12 секунд.
Другий важливий компонент ЗРК - це радар AN/MPQ-64 «Сентінел». Цей радар має компактну конструкцію і може бути встановлений на невеличкому одновісному причепі. Відстань виявлення повітряних цілей типу «винищувач» становить 60 кілометрів. Радар може одночасно відстежувати до 60 цілей і наводити три ракети на вибрані з них. Також варто зазначити, що кожна з трьох ракет, які направлені на одну ціль, може бути запущена з різних пускових установок, які можуть розташовуватися за десятки кілометрів одна від одної.
Три взводи формують батарею, де працює спільна інформаційна мережа. Це означає, що кожен радар може надавати цілевказання для пускових установок не тільки для свого відділу, а й для інших.
NASAMS в Україні
Україна отримала перші системи ППО NASAMS у листопаді 2022 року. За перші 5 місяців роботи ці комплекси збили понад 100 російських крилатих ракет. Українські військові дуже позитивно відгукуються про норвезький комплекс. Виробник стверджує, що ефективність комплексу складає близько 85%, однак, за словами глави Пентагону Ллойда Остіна, не рідкі випадки, коли комплекс в Україні збиває 100% заданих цілей.