Німецька філія «Грінпіс» попереджає про надзвичайну небезпечну ситуацію на найбільшій в Європі атомній електростанції, розташованій на окупованій Росією території Україні, і критикує Агенцію ООН з ядерного моніторингу за цей безпрецедентний рівень небезпеки.

Сьогодні «Грінпіс» оприлюднив 50-сторінковий звіт двох спеціалістів-ядерників Шона Берні та Яна Ванде Путте щодо ситуації на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Advertisement

Група довкільних активістів доручила аналітикам компанії McKenzie Intelligence Services провести оцінку небезпек, пов’язаних з діями російських збройних сил на ЗАЕС, яку вони захопили в березні 2022 року і продовжують тримати під своїм контролем. Разом з військовими армії РФ на ЗАЕС перебувають представники російською державної компанії «Росатом».

Польща пригрозила Росії закриттям всіх консульств в країні
Більше по темі

Польща пригрозила Росії закриттям всіх консульств в країні

Решту консульств можуть закрити, якщо Росія продовжить скоювати диверсії у Європі.

Отриманий звіт має назву: «Аналіз російського захоплення та окупації Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС)». «Грінпіс» стверджує, що у звіті вперше публічно надається комплексна оцінка численних небезпек і ризиків для станції, під'єднаної до неї енергетичноїі нфраструктури та території навколо неї, пов’язаних із воєнними діями армії Росії. Автори звіту також попереджають, що міжнародні організації не в змозі належним чином контролювати об’єкт, який перебуває під повним контролем Росії.

Advertisement

Звіт було підготовлено напередодні дебатів щодо ситуації на ядерних об'єктах України, запланованих в рамках цьогорічної Генеральної конференції та засідання Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що має відбутися 2 жовтня. Звіт вже надіслали урядам країн-членів Ради.

Оцінка з військової точки зору обстановки на ЗАЕС 

ЗАЕС розташована на березі Дніпра в центральній частині України. Її територія, на якій розміщені шість ядерних реакторів, доволі велика. Збройні сили України (ЗСУ) перебувають на протилежному березі річки навпроти станції. ЗАЕС залишається в полі зору як російських, так і українських сил з перших днів повномасштабного вторгнення Росії.

Advertisement

Аналітики McKenzie вивчили супутникові зображення, отримані з системи SkySat Planet Lab, зібрані в період з березня 2022 року по липень 2023 року. Вони чітко висвітлили деталі російської військової діяльності і підтвердили численні твердження, що збройні сили РФ використовують Запорізьку АЕС у стратегічних і тактичних військових цілях. Воєнні загрози, які створює російська присутність тут, ставлять під загрозу не лише АЕС, але й увесь прилеглий регіон, зокрема енергомережу далеко за межами станції.

Advertisement

На ЗАЕС перебуває близько 500 бійців російської нацгвардії, яка, що важливо, безпосередньо підпорядковується російському президентові. Ця силова структура повністю відокремлено від Міністерства оборони Росії й не підпорядковується йому.

Окупаційні сили РФ оснащені бронетранспортерами БТР-70 та БТР-80, деякі з баштовими 30-мм гарматами, а також броньованими міськими патрульними та протимінними автомобілями. Їхня логістична підтримка забезпечується парком військових вантажівок Урал і КАМАЗ, які в основному використовуються для транспортування обладнання та витратних матеріалів, зокрема зброї, боєприпасів, вибухівки та військ.

У звіті також використано геолокацію для визначення вогневих позицій російських військ в радіусі дії відносно ЗАЕС. Було виявлено кілька об’єктів, які використовувались операторами багатоствольних реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) БМ-21 «Град» і БМ-30 «Смерч» на позиціях у прилеглих до станції населених пунктах, зокрема в селах Водяне, Іванівка та Дніпровка.

Advertisement

Було зафіксовано декілька випадків, коли цю зброю переміщували з місць розташування на вогневі позиції, звідки вони запускали свої ракети, після чого негайно залишали місце запуску, аби уникнути контрбатарейного вогню українських військ. Також були зафіксовані випадки, коли російські артилерісти в координації з росгвардійцями на ЗАЕС явно використовували близькість атомної електростанції, щоб убезпечити себе від будь-якої відповіді з боку ЗСУ.

Advertisement

У звіті говориться, що немає жодних доказів будь-яких суттєвих зміни в позиції Росії щодо безпеки станції та навколишньої території, тому слід припустити, що загроза для ЗАЕС через присутність та необачні дій російських військових залишається високою.

Автори звіту роблять висновок щодо присутності та діяльності як російських військових, так і співробітників «Росатома», стверджуючи, що Москва порушує принципи МАГАТЕ, які вона підписала на Раді Безпеки ООН у травні 2023 року.

Дії МАГАТЕ

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі з командою під час візиту на ЗАЕС 1 вересня 2022 р. Фото: ГЕНЯ САВІЛОВ /AFP

У звіті окремо критикуються зусилля МАГАТЕ щодо моніторингу умов дотримання безпеки на ЗАЕС і робиться висновок, що агентство наразі «не в змозі забезпечити відповідність своїм же обов’язковим вимогам» щодо дотримання Росією п’яти принципів, викладених МАГАТЕ на травневому засіданні РБ ООН.

У звіті йдеться, що чотирьох інспекторів явно недостатньо, аби захистити найбільшу в Європі атомну станцію, і що вони, схоже, погодилися з численними обмеженнями, накладеними росіянами на доступ інспекторів до об'єктів ЗАЕС та на їхнє пересування територією. Зокрема йдеться про вимогу завчасно повідомляти росіян про будь-які заплановані перевірки. Також стверджується, що МАГАТЕ публічно не визнало неприпустимість цих обмежень, у результаті чого «порушення Росією принципів ядерної безпеки замовчуються».

Детальніше все це було описано у звіті МАГАТЕ у вересні, який, як заявили в «Грінпіс», продемонстрував, що МАГАТЕ не може підтвердити дотримання правил безпеки через «перешкоджання Росії». Організація звинувачує агенцію в «занадто далекому відході від своїх зобов’язань щодо нейтралітету».

У звіті також вказується, що звіти та комюніке Раді керуючих МАГАТЕ недостатньо розлогі за обсягом, не містять аналізу, а їхні автори явно надто довіряють заявам та претензіям російських військових на місці.

«Грінпіс» вважає, що через ці недоліки МАГАТЕ «ризикує нормалізувати те, що було й залишається небезпечною ядерною кризою, безпрецедентною в історії ядерної енергетики», водночас перебільшуючи свою реальну здатність впливати на ситуацію на ЗАЕС.

У ширшому контексті екологічна група вважає, що тверда позиція Ради МАГАТЕ щодо російської окупації ЗАЕС не знайшла відображення в діях урядів її країн-членів, які не вжили ефективних заходів проти Росії, яка досі продовжує брати участь в ядерних програмах МАГАТЕ.

Пізніше в четвер стало відомо, що МАГАТЕ відмовилось прямо коментувати звіт «Грінпіс», але заявило, що інспектори агенції здійснюють нагляд на ЗАЕС з вересня 2022 року, і що без їхньої присутності там «світ не мав би незалежного джерела інформації про найбільшу в Європі атомну електростанцію».