За минулий зимовий період Росія обстрілювала енергетичні об’єкти України, маючи на меті створити колапс – знеструмити міста та села, залишити без води і тепла. Частково план Кремля здійснився – Україну дійсно накрив масовий блекаут. Але не тотальний.
Аварійні відключення електроенергії відбувались протягом осені, зими (2022 р.) та перших місяців весни (2023 р.). В будинках українців світла могло не бути від 3 годин і більше на добу. Натомість підприємці закупили генератори, із забезпеченням електроенергії лікарень та інших стратегічних об’єктів допомогли міжнародні партнери, люди купляли ліхтарики додому, газові прилади і не втрачали надії.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
З настанням літа українська енергетика вже не була під прицілом росіян. Тому почались активні відновлювальні роботи. За даними міністра енергетики Германа Галущенка, Росія уразила близько 50% енергосистеми. «Якщо більш детально, то 24 об'єкти генерації – це теплові електростанції, теплоцентралі гідро - і гідроакумулюючі станції, близько половини підстанцій системи передачі і 43% магістральних мереж», - розповів він у квітні.
Станом на сьогодні вдалося відремонтувати понад 80% пошкоджених об’єктів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на форумі Forbes «Енергія бізнесу»:
«Тому ми входимо в цю зиму точно відновленими, точно готовими до тих атак і того терору, який був минулої зими».
На відновлення та захист енергетики держава отримала допомогу у розмірі 2,3 млрд доларів.
Він вважає, що цієї зими Україна має одну з найбільших переваг – значна кількість систем протиповітряної оборони, які надали міжнародні партнери, та вже отриманий досвід в боротьбі з Росією.
Але це не означає, що кожний стратегічний енергетичний об’єкт має окреме ППО для захисту. Цього ще не вдалось досягнути, що підтвердив на форумі голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький.
Та замість зменшення кількості застосувань росіянами ракет, перед енергетичною система постала нова загроза.
«Ключовий виклик сьогодні – це виробництво дронів Shahed росіянами», - вважає прем’єр. Він повідомив, що наразі російська армія використовує тактику виснажування українського ППО атаками безпілотників.
«Вже буквально найближчі тижні наша система ППО буде враховувати нову тактику і стратегію росіян. І, звичайно, ми будемо з цим боротися ще краще, ніж минулого року», - обіцяє прем’єр.
«Ми бачили еволюцію стратегії ворога в минулому сезоні, коли вони почали з обстрілу з сотнями ракет, очевидно сподіваючись, що енергосистема сколапсує. Їм знадобилось випустити 700-800 ракет, щоб зрозуміти, що ця стратегія не працює. Тоді вони перейшли до більш активного застосування дронів по енергетичній інфраструктурі великих міст. І це та загроза, яку нам треба сприймати серйозно», - говорить Кудрицький.
До того ж Шмигаль повідомив, що під час ракетної атаки 21 вересня та пошкодження енергосистеми в Рівненській області, Росія розпочала «етап енергетичного терору в цей опалювальний сезон».
Тому вберегти енергетику цієї зими може лише щільна система ППО.
«Що буде цієї зими - побачимо. Чи росіяни взагалі будуть вдаватися до масованих атак саме по енергетичній інфраструктурі, чи не будуть, ми цього теж не знаємо. Але, безумовно, у нас є розуміння, куди можуть бити, де є об'єкти з більшою ймовірністю атаки, де з меншою. Ми цю інформацію тримаємо закритою, не поширюємо. Але готуємося до різних сценаріїв», - повідомив голова «Укренерго».
Наразі графіки відключень електроспоживання для населення не заплановані.