Директор національного антикорупційного бюро (НАБУ) Семен Кривонос розповів журналістам, що запропонований Білим домом список пріоритетних реформ щодо НАБУ, обговорювався під час його візиту до США на початку вересня.

Згідно з документом, очікується найближчим часом прийняття урядом та парламентом необхідних рішень для збільшення кількості слідчих НАБУ до 300 осіб; сформувати громадську наглядову раду; надати НАБУ право на прослуховування; а також зберегти незалежність НАБУ.

Advertisement

«Ми вже давно говоримо про необхідність посилення антикорупційної інфраструктури. Після призначення на посаду, на наступний день у мене була зустріч з представниками G7, де ми це обговорили. І під час нашого візиту до США ми це проговорювали на кожній зустрічі, включаючи зустріч у Білому домі з [радником президента США з питань національної безпеки] Джейком Салліваном», - сказав Кривонос, відповідаючи на питання Kyiv Post.

«Ми до таких реформ завжди готові», - додав він.

Кривонос також повідомив, що НАБУ готове до поступового збільшення кількості детективів, якщо парламент підтримає це рішення.

Advertisement

«Ми чітко розуміємо, що збільшення штату НАБУ – це вимога часу, оскільки ми працюємо на максимальній потужності, демонструємо видатні результати», - пояснює директор.

Збільшення штату дозволить ефективніше відстежувати будь-які корупційні ризики щодо наданої допомоги Україні від міжнародних партнерів. Він підкреслив, що особливо це стосується анонсованої допомоги від Європейського Союзу у розмірі 50 млрд євро

«Ми чітко розуміємо, як ми будемо набирати нових детективів, як ми будемо їх навчати. У нас укладена низка меморандумів - з Федеральним бюро розслідувань,  Центральним антикорупційним бюро Польщі - щодо майбутнього навчання детективів, особливо складним фінансовим злочинам, які стосуються в тому числі складних фінансових схем, де залучено багато учасників, а також багато іноземних юрисдикцій», - розповідає директор НАБУ.

Advertisement

Подібні меморандуми з правоохоронними органами допомагають українським слідчим набиратись досвіду для подальшого оперативного обміну інформацією щодо коштів, які виділяються Україні на відбудову, на оборонну сферу, на енергетику тощо.

«Вони будуть бачити якісь зловживання та одразу повідомляти нам. З нашого боку буде належна реакція. Ми будемо при виявленні злочинів, особливо пов'язаних з міжнародними грошима, розпочинати досудове розслідування, доводити його до кінця і жорстко реагувати на будь-які прояви зловживання», - запевняє Кривонос.

Advertisement

Наразі НАБУ оголосило процедуру набору на 34 вакансії. З них 20 вакансій – це посади детективів, які мобілізувалися до Збройних Сил України на початку повномасштабного вторгнення. Орієнтовний конкурс на одну вакансію триває 6-7 місяців та передбачає 8 етапів.

«Наскільки мені відомо, зараз обговорюється поступовий формат збільшення штату. У 2024 році – 80 слідчих, у 2025 році – 100 і так далі. Це дозволить рівномірно розподілити і фінансове навантаження на український бюджет, і нам планомірно збільшити штат Бюро, навчити, забезпечити людей відповідними ресурсами і потужностями», - пояснює директор НАБУ.

«Якщо парламент підтримає законопроєкт щодо поступового збільшення штатної чисельності Бюро, до середини наступного року ми завершимо набір 80 осіб».

Advertisement