Монумент "Батьківщина-мати", що гордо височіє на високому пагорбі на правому березі Дніпра, є одним з головних символів Києва. Ця унікальна за світовими мірками сталева скульптура жінки з мечем і щитом у руках вважається найвищою в Європі та входить до 20-ти найвищих у світі. З двох оглядових майданчиків відкривається чудовий вид на столицю України в усій красі.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
"Батьківщина-мати" – це унікальна суцільнозварна сталева споруда, яка складається з трьох шарів: основного сталевого каркасу вагою понад 280 т, допоміжного каркасу з обшивкою вагою 108 т і самої обшивки з 1,5 мм нержавіючої сталі вагою 90 т, яку виготовлено з 27 багатотонних блоків. Спеціальний метод зварювання був розроблений Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона.
Будівництво меморіального комплексу, 1980 рік. Джерело: @kievtypical
Спочатку монумент замислювався як символ не Батьківщини, а Перемоги, проте назва «Батьківщина-мати» увійшла до вжитку майже одразу ж після зведення.
Автор проєкту – народний художник УРСР і СРСР, український скульптор Василь Бородай. Проєкт домогали втілити в життя відомі скульптори Фрідріх Согоян і Василь Вінайкін, а також архітектори Віктор Єлізаров, Георгій Кислий та Микола Фещенко.
Василь Бородай на фото справа, фоні свого шедевру. 1981 рік.
Сам проєкт мав декілька версій. Передбачалося, що на постаменті височітиме 90-метрова бронзова фігура жінки з диною на руках, вкрита позолотою. Біля підніжжя статуї з 30-метрової висоти мав текти до Дніпра водоспад, з обох боків якого мали бути скульптури воїнів, що форсують річку. Але в ідею втрутилися тогочасні ідеологічні фактори. Перемогу в конкурсі отримала версія, в якій статуя тримає в руках щит і меч із радянським гербом. Бо хтось із тодішніх високопосадовців зауважив, що дитина в руках "Батьківщини-матері" виглядатиме з Дарниці, як Тризуб.
Доречно буде додати, що радянський герб на монументі замінили на український Тризуб у 2023 році, приурочивши відкриття оновленої "України-матері" до Дня незалежності України. Це перетворення стало історичною подією і здійняло в Росії неабияку хвилю обурення. Тепер Герб України видно з у районів міста. Цікаво, що у створенні тризубу, яким замінили радянський герб на монументі, особисту участь узяв третій президент України Віктор Ющенко, який допомагав створювати макет.
Каркас із нержавіючої сталі виготовляли два підприємства: злитки виготовили на «Дніпроспецсталі», а в прокатних цехах «Запоріжсталі» із них зробили листи. У Києві сталеві компоненти збирали в одну конструкцію. Зварювальникам монумента «Батьківщина-мати» платили по 50 радянських карбованців на день, що на той час було великою сумою. Та навіть така платня не відповідала складності й рівню шкідливості роботи, оскільки зварювальники обпікали собі очі, роблячи за час монтажу 30 км зварювальних швів. Інженери отримували звичайну платню, але були задоволені й тим, що будували одне з "чудес" Києва. Під монументом "Батьківщини-матері" є велике приміщення, яке здатне вмістити понад 400 людей.
На залізобетонний п'єдестал скульптуру встановлювали стометровим краном, який був виготовлений спеціально для цього, і який пізніше демонтували. За висновками фахівців, монумент може простояти без реставрації більше 150 років та витримати землетрус силою до 9 балів. Щоб перевірити стійкість скульптури, її 10-метрову копію випробовували на міцність у Москві в найбільшій у СРСР турбіні. Регулярні обстеження показують, що дотепер конструкція не нахилилась на жоден міліметр.
Гучне відкриття споруди, яку назвали "головним символом столиці", відбулося 9 травня 1981 року. На свято навіть спеціально приїхав Генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв. Скульптура обійшлася місту більше ніж у 2 мл. карбованців (у 1981 році 1 долар коштував 76 копійок). Київська "Залізна пані" занесена в список ЮНЕСКО, як один із найкрасивіших витворів світу.
Українська художниця Ніна Яценко.
Монумент «Батьківщина-мати» має обличчя української художниці Ніни Яценко, яка у віці 21 року позувала майстрам для скульптури. Історія така: в студентські роки Ніна підробляла сторожем у Ботанічному саду біля Видубицького монастиря. Поряд із Трапезною художники й архітектори винаймали кімнати під майстерні. За однією з версій, Ніна проходила повз них у чорній українській хустці. Там стояли скульптори Бородай, Кальченко, молодший і старший Зноби та художник Сагоян. Останній сказав: "Это она! Снимите платок. Какая шея! Вот типичная украинка!". Жінку запросили позувати для скульптури. На кіностудії Довженка її одягли в грубу, важку і незручну полотняну сорочку. Позувати було складно, особливо німіла рука, яку весь час потрібно було тримати піднятою угору. А ліпили по 3-4 години кожного дня…
Загальна висота пам’ятника складає 102 м, що вище, ніж Статуя Свободи у Нью-Йорку – 93 м. Вага споруди – 450 тон. Висота жінки з мечем без постаменту – 62 м; розміри щита – 12 х 8 м. Всередині 16-метрового меча передбачений 9-тонний маятник для гасіння коливань. Підйом нагору зсередини монументу здійснюється за допомогою двох унікальних ліфтів – похилого під кутом 75 градусів і вертикального. Майданчик "Краєвид" розташований на висоті 36,6 м, а "Екстрим" – на висоті 91 м.
Монумент "Батьківщина-мати" знаходиться за адресою: вул. Лаврська, 24.