Наразі Росія окупувала Луганську область та частину територій Донецької, Запорізької й Херсонської областей. Багато тамтешніх мешканців евакуювалась на, підконтрольну Україні територію, хтось виїхав до Європи, інші залишилися. І зараз почастішали випадки, коли українці повертаються додому попри те, що дім окупований ворогом.
Це зумовлено тим, що багато людей не змогли «закріпитися» на новому місці, будь то в Європі чи в Україні. Заощаджені на «чорний день» кошти скінчилися, а роботу, яка дозволить покрити витрати не лише на харчі та предмети першої необхідності, а й на оренду тимчасової оселі, знайти вкрай важко. Допомоги від держави також у більшості випадків не вистачає. Тому люди вимушені повертатися туди, звідки втікли.
Російське керівництво це прорахувало та восени минулого року запропонувало українцям «житлові сертифікати» фактично в обмін на отримання російського громадянства. Поки що ця пропозиція доступна лише мешканцям окупованих територій Херсонщини.
Порядок, умови й правила прийому документів та надання цих житлових сертифікатів визначаються постановою уряду РФ від 21 жовтня 2022 року.
Сертифікат покриває вартість житла, розмір якого залежить від кількості членів родині. Для однієї людини – 33 кв. метри, для двох – 42 кв. метри, для родини із трьох і більше осіб – 18 кв. метрів на кожного.
Отримати сертифікат можна за умови наявності реєстрації в Херсонській області. Це викликало хвилю обурення серед мешканців так званих, ЛНР та ДНР, які гірко скаржаться на тематичних форумах в соцмережах, що вони завжди підтримували Росію і також є постраждалими, але «привілеї дісталися зрадникам». Адже за винятком поодиноких випадків жителі Херсонської області підтримують Україну.
Прямим текстом росіяни не вказують, що отримати житло можна лише в обмін на російське громадянство. Але обов’язковою умовою отримання, зрозуміло, є наявність у заявника російського паспорту (при цьому від українського паспорту можна не відмовлятися). З пакетом документів претенденти на житловий рертифікат мають звертатися до Багатофункціонального центру надання державних послуг. Процедура розгляду заяви може тривати кілька місяців. Після отримання сертифіката люди можуть обирати на ринку житло, яке відповідає вищезазначеним умовам.
За законом, придбати житло можна у будь-кого, хто його продає по всій території Росії, а також у Криму. Найбільшою популярністю наразі користується саме півострів, на другому місці – Краснодарський край.
Юристи та рієлтори зазначають, що процедура придбання житла таким шляхом дуже легка та прозора. Продавець повністю захищений та передає документи на житло новим власникам тільки після отримання коштів від держави. Вартість приміщення, яке він продає, визначає Міністерство будівництва та житлово-комунального господарства РФ відповідно до регіону. Зазвичай процедура на цьому етапі займає від семи до девʼяти днів.
«Ми почули вперше про випадки придбання житла за такою процедурою після Нового року. А зараз мої знайомі рієлтори зазначають, що на сьогодні це головні продажі, які в них є. Також я особисто знаю тих, хто продав житло таким чином. І серед моїх знайомих всі отримали виплати від держави. Насправді це безпрецедентний випадок прозорості системи», – розповіла Kyiv Post співрозмовниця, яка живе на території Криму.
Вона також зазначила, що особисто знає людей, які попри все принципово не бажають отримувати російські паспорти. Хоча через це їх можуть вигнати з власної оселі, позбавити роботи, не кажучи вже про неможливість навчати дітей в освітніх закладах.
Після окупації Криму у 2014 році від кримчан не вимагали обов’язково оформлювати російське громадянство та отримувати паспорт РФ. Але якщо людина хоче працювати, навчатися та жити в Криму без перепон, вона просто вимушена мати російські документи.
Українцям, які живуть у Криму, з 2014 року почали видавали щось подібне до вищевказаних житлових сертифікатів. Наприклад, так званий «материнський сертифікат» на 450 тисяч рублів, яким можна сплатити частину вартості житла. Але до того часу як дитині виповниться 18 років, батьки не мають право розпоряджатися цим житлом.
А от мешканці Херсонської області після переоформлення документів на придбане житлове приміщення мають усі складові права власності на нього. Тобто за бажання можуть перепродати житло. Теоретично, отримавши гроші, вони можуть залишити територію РФ та повернутися в Україну. Наприклад, перетнувши кордон у Бєлгородській області на прикордонному пункті «Колотиловка-Покровка» або в’їхавши з Білорусі через ПП «Мокрани-Доманово». Цей шлях доступний лише громадянам України та за умови відмови від російського паспорта на вʼїзді. Без письмового декларування українці можна перетнути кордон з готівковою еквівалентом до 10 000 євро.
1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України
У реальності, один із рієлторів розповів про два випадки зі своєї практики. Коли українці після отримання житла за сертифікатом продали його та написали коментарі про те, що перерахують всі отримані кошти на ЗСУ.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Але не всі херсонці, які звернулися за отриманням житлового сертифіката від окупаційної влади, змогли купити житло саме там, де хотіли. У статті Nickcenter від 31 березня 2023 року такий собі Сергій розповів, що знає родину з Херсона, якій погодились видати житловий сертифікат (та матеріальну допомогу) лише у разі переїзду до північної частини Свердловської області. Це регіон РФ з суворим кліматом, депресивною економікою та демографічними проблемами.
У такий спосіб росіяни саме й намагаються вирішити свої демографічні проблеми, які вже тривалий час тільки загострюються. Поповнити недостатню популяцію російська влада планує за рахунок переселенців з окупованих територій України, зокрема й Криму, звідки через страх перед перспективою поширення бойових дій на півострів та загальною мобілізацією останнім часом спостерігається значний відтік людей.
Однак серед тих, с ким поспілкувався Kyiv Post, ніхто особисто не знає когось, хто отримав житло не на території Крима. Один із інформаторів із окупованої Каховки поділився історією двох знайомих йому родини, які прожили пів року в ЄС, але через нестачу коштів на проживання там були вимушені скористатись пропозицією окупантів. Наразі вони проживають в Криму, але зберігають проукраїнську позицію.
«Одна моя знайома розповіла, що в її квартирі деякий час мешкали люди з Херсонської області, які очікували грошей по сертифікатах. Минулого тижня вони вже заїхали у власну квартиру. Коли моя знайома повернулася до своєї квартири, то в історіях пошуку на телевізорі побачила лише українські канали та інтернет-ресурси», – розповіла Kyiv Post одна із співрозмовниць .
Однак залишається питання мешканців Запорізької області. Дописувачі в мережах висувають власні версії з приводу того, чому житлові сертифікати недоступні для мешканців Запорізької області.
«Обговорюючи це питання з колежанкою, я почула від неї, що, на її думку, російська окупаційна влада заздалегідь знала про підрив Каховської ГЕС та затоплення багатьох населених пунктів. Однак це лише здогадки», – розмірковує одна з співбесідниць Kyiv Post.