Мер Києва Віталій Кличко підписав листа до Верховного комісара ООН з прав людини Фолькера Тюрка із закликом "негайно запобігти" страті іранського політв’язня Мохаммада Джавада Вафаї-Сані, яка має відбутися в "найближчий час".

Колишній чемпіон з боксу Вафаї-Сані брав участь у протестах проти тегеранського режиму під час демонстрацій, які спалахнули у вересні 2022 року, коли "поліція моралі" вбила курдську жінку Махсу Аміні через нібито відмову належним чином носити хіджаб.

Advertisement

Після арешту в Мешхеді 27-річного хлопця звинуватили в "поширенні корупції". Верховний суд Ірану скасував смертний вирок, однак інший суд поновив рішення про страту.

У листі Кличко зазначив, що спортсмен "підтримував іранську опозиційну групу MEK". Народна організація моджахедів Ірану (MEK) перебуває в опозиції до режиму Тегерана.

Жан Рондо: «Війна не має влади над мистецтвом»
Більше по темі

Жан Рондо: «Війна не має влади над мистецтвом»

Бліц-інтерв’ю з одним із провідних клавесиністів сучасності Жаном Рондо, який приїхав до Києва на півтори доби на відкриття фестивалю й проведення майстер-класів спеціально для Kyiv Post.

Під час минулорічних протестів активісти часто виходили на вулиці та скандували гасло MEK "Смерть гнобителю – чи то шаху, чи верховному лідеру!".

Кличко також згадав майстра бойових мистецтв Сейєда Мохаммада Хоссейні (Seyyed Mohammad Hosseini), який був серед кількох сотень нещодавно страчених іранців.

Advertisement

Деякі оглядачі відзначили, що збільшення страт може бути пов’язане з бажанням іранського режиму справити "стримуючий ефект" на майбутні потенційні протести в країні. За останні роки було страчено кількох іранських спортсменів, зокрема відомого борця Навіда Афкарі (Navid Afkari).

Зазвичай їм висувають звинувачення, як-от "ворожнеча проти Бога" або "поширення корупції", які досить розпливчасті, аби суд міг винести обвинувальний вирок.

За кілька останніх десятиліть багато учасників MEK – за деякими оцінками до 30 000 – були страчені через такі безглузді обвинувачення.

Звертаючись до уповноваженого ООН з прав людини, Кличко додав, що долучається до "96 колишніх посадовців ООН, експертів з прав людини і правових питань та неурядових організацій", вимагаючи невідкладних заходів у цій справі, та підтримує іранський народ, "який заслуговує на фундаментальні права на життя і свободу в демократичній республіці".

Advertisement