Погрози Москви заблокувати Чорне море та заборонити комерційним суднам заходити в українські порти виявились лише блефом, адже росіяни нічим не завадили трьом іноземним суднам безперешкодно завершили свою подорож до українських портів цими вихідними.
Більше того, дані відстеження польотів показують, що військові літаки НАТО патрулюють Чорне море, виконуючи зобов’язання військового альянсу забезпечувати експорт українського зерна попри войовничу браваду Кремля.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Нагадайте, що відбувається в Чорному морі?
Минулого місяця Росія зірвала угоду, яка дозволяла Україні експортувати зерно Чорним морем, що призвело до різкого підвищення світових цін на зернові і позбавило 400 мільйонів людей по всьому світові вкрай необхідних їм харчів.
Повномасштабне вторгнення Москви минулого року призвело до того, що українські порти на Чорному морі були заблоковані військовими кораблями РФ до тих пір, поки угода, укладена за посередництва ООН і Туреччини та підписана в липні 2022 року, не дозволила проходження життєво важливих партій зерна з українських портів Одещини.
Норвегія перехопила російський літак-розвідник
Значно підвищивши ставки, Росія оголосила, що розглядатиме кораблі, які прямують до України водним шляхом, як потенційно військові та в односторонньому порядку заборонила рух у північно-західній і південно-східній частинах моря.
У заяві РФ говорилось, що країни прапора суден, які пливуть до України, розглядатимуться як союзники Києва, тобто Росія заявила, що виключно на підставі підозри готова зупинити та обшукати, а потенційно навіть потопити комерційні траулери під прапором таких країн, як Китай, Індія, Туреччина, Єгипет, Панама та Греція.
Щоб показати, наскільки серйозно вони налаштовані, військово-морський флот РФ провів «навчання» з бойовими стрільбами в північно-західній частині Чорного моря, де росіяни відпрацьовували знищення судна протикорабельними крилатими ракетами.
Звучить серйозно – а чи підтвердили вони свої погрози на ділі?
Я показали останні події, ні. Як зазначив розслідувач OSINT Маркус Йонссон, у ніч з 29 на 30 липня три судна – з Ізраїлю, Греції та Туреччини/Грузії – прийшли до портів України.
Жоден з трьох кораблів не намагався приховати ні свій прапор країни, ні порт призначення.
During night 3 civilian ships seem to have successfully challenged Russian threats to Black Sea navigation.
— auonsson (@auonsson) July 30, 2023
Ams1, Sahin 2 & Yilmaz Kaptan sailed direct routes, openly advertising destination Ukraine over AIS.
Their origins: Israel, Greece and Turkey/Georgia. pic.twitter.com/xI7lJoPIQS
Йонссон додав: «Їхнє походження цікаве тим, що всі вони (кораблі) є потенційними транспортерами зброї. Проте ці кораблі, як ми бачимо, вільно плавають Чорним морем, незважаючи на ймовірну загрозу того, що Росія розглядатиме будь-яке судно, цивільне чи ні, яке прямує до України, як потенційну мішень».
Вашингтонський Інститут вивчення війни також відзначив цю подію, заявивши, що вона, схоже, свідчить про те, що російські ВМС «не бажають або не можуть примусово зупиняти та обшукувати нейтральні судна, які прямують до України Чорним морем, незважаючи на те, що це нібито відповідає оголошеним РФ умовам».
Відомо, чому Росія не зупинила ці кораблі?
Не напевно, але відомо, що в той час, коли вони пливли до України, чотири військові літаки НАТО патрулювали небо над ними.
During night 3 civilian ships seem to have successfully challenged Russian threats to Black Sea navigation.
— auonsson (@auonsson) July 30, 2023
Ams1, Sahin 2 & Yilmaz Kaptan sailed direct routes, openly advertising destination Ukraine over AIS.
Their origins: Israel, Greece and Turkey/Georgia. pic.twitter.com/xI7lJoPIQS
Минулого тижня НАТО дуже чітко висловило свої міркування щодо так званої блокади Росії, заявивши, що вона «створює нові ризики для прорахунків та ескалації».
«Росія несе повну відповідальність за свої небезпечні та ескалаційні дії в Чорноморському регіоні», – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
«Дії Росії також створюють значні ризики для стабільності Чорноморського регіону, який має стратегічне значення для НАТО. Союзники посилюють підтримку України та нашу пильність».
Росія взагалі щось робить?
Росія здійснила ряд дій, пов'язаних з оголошенням блокади. Минулого тижня ФСБ заявила, що виявила «сліди вибухівки» на вантажному судні, що прямувало до російського порту Ростов-на-Дону Чорним морем.
Служба безпеки повідомила, що судно, яке вийшло з Туреччини, раніше заходило в український порт Рені, і йому було заборонено заходити в російські теріторіальні води.
«Іноземне судно, можливо, раніше використовувалося для транспортування вибухових речовин в Україну», – йдеться в повідомленні ФСБ.
«Прийнято рішення не допустити проходження судна під судноплавною аркою Керченської протоки, його повернуто назад з російських територіальних вод», – додається в повідомленні.
Але Москва, схоже, дійсно – принаймні на даний момент – не бажає зупиняти кораблі, які прямують до українських портів.
Щось ще я маю знати?
Щодо останніх подій у Чорному морі, Росія заявила у вівторок, що відбила нічну атаку безпілотників, спрямовану на її патрульні катери в цьому морі.
«Було знищено три морські безпілотники противника», – йдеться в заяві міністерства оборони Росії, також додається, що катери були атаковані за 340 кілометрів на південний захід від Севастополя, головної бази Чорноморського флоту Росії на анексованому півострові Крим.