У нещодавньому звіті журналістів-розслідувачів видання «Протокол» і YouTube-каналу «РЗВРТ» повідомлялось, що російська влада залучає студентів для масового виробництва іранських ударних безпілотників «Шахед» на території особливої економічної зони «Алабуга» в Татарстані.
Зокрема, Єлабузький Політехнічний коледж, який обіцяє своїм студентам оволодіння «професіями майбутнього», нібито залучає їх до виробництва дронів для вбивства людей в Україні.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Заробітня платня студентів, які займаються збиранням дронів, залежить від виконання виробничих норм і в середньому становить лише 30-40 тисяч рублів ($250-$320).
Крім того, деякі студенти стверджували, що вони змушені працювати цілими днями без передбачених законом перерв.
«Всі бояться. Мені взагалі заборонено про це говорити. Керівництво нас стосовно цього дуже залякує», – анонімно розповів один студент.
Без заявих деталей, - Зеленський про удар по арсеналу під Брянськом
Журналістське розслідування також показало, що студентів, залучених до збирання безпілотників, заставляють підписувати угоду, якою їм суворо забороняється розголошувати будь-яку інформацію про «Алабугу». Порушення умов цієї угоди карається великими штрафами.
«Ніхто нічого не каже і не скаже. Я зараз теж сильно ризикую, тому що у нас скрізь камери, прослуховування», – сказав один зі студентів коледжу.
На умовах анонімності студент розповів: «Нам все це, в принципі, дуже не подобається. Але вийти з проекту неможливо. Або ти залишаєшся в проекті, або тебе відсіюють з коледжу».
Але відрахування з коледжу означає значні фінансові втрати для сім'ї студента, адже при вступі до коледжу батьки підписують документ, який зобов'язує їх сплатити велику суму грошей у разі відрахування їхньої дитини.
Для студентів юридичних та економічних спеціальностей сума штрафу може досягати 420 тисяч рублів ($3400), а для студентів інших напрямків – близько 170 тисяч рублів ($1400).
«Алабуга» є однією з успішних Спеціальних економічних зон (СЕЗ) РФ, а у 2015 році навіть була визнана найкращою СЕЗ у Європі за версією Financial Times.
За даними авторів розслідування, російський віце-прем'єр Денис Мантуров відвідав Єлабугу в листопаді 2022 року з інших причин, ніж публічно заявлялось. Замість «перезапуску автомобільного заводу», як стверджували в російських ЗМІ, він нібито мав на меті «прискорити виробництво безпілотників».
У розслідуванні йдеться, що таким чином чиновники «Алабуги» вирішили і попередити мобілізацію своїх співробітників, і в той же час компенсувати збитки від жорстких західних санкцій.
За інформацією надійного журналістського джерела, вартість російського контракту з Іраном на виробництво безпілотників оцінюється в межах 115-130 млрд рублів (1,45 млрд доларів).
Цікаво, що у внутрішніх документах ці безпілотники називають «катерами», а Іран має кодову назву «Білорусь».
За даними журналістського розслідування, в майбутньому росіяни планують зменшити залежність від компонентів з Ірану. Росія нібито має намір почати виробляти частину деталей дронів всередині країни, а також закуповувати деякі компоненти на AliExpress.
Певний час Росія отримуватиме від Ірану лише боєголовки безпілотників, але потім сподівається налагодити і їхнє виробництво.