20 липня, третю ніч поспіль, Росія завдала масованого ракетного удару по Одесі протикорабельними ракетами П-800 «Онікс».
Від початку повномасштабного вторгнення росіяни періодично застосовували цю зброю по наземних цілях, однак через масоване застосування цих ракет протягом останніх днів Україна зіткнулася з проблемою протиповітряної оборони на своєму південному узбережжі.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, «Онікс» призначена для ураження морських цілей, водночас застосування такої зброї проти наземних цілей ускладнює її виявлення системами ППО, зокрема через швидкість польоту.
«Ракети «Онікс» призначені для ураження морських цілей, вони летять зі швидкістю 3000 км/год, тобто дуже швидко», – повідомив він в ефірі телемарафону 20 липня.
«Розтин» російської антидронової рушниці показав, що не така вона й «сучасна»
Виявлення та перехоплення цих ракет системами ППО ускладнює не тільки швидкість, а й траєкторія польоту.
Під час наближення до цілі ракета летить на висоті близько 15 метрів або навіть нижче, оскільки розроблена для ураження надводних цілей.
«При запуску ракета здіймається високо, а перед безпосереднім ураженням цілі летить на висоті 10-15 метрів над водою, щоб знищити корабель, – сказав Ігнат. – Такі ракети важко збити, але їх можна нейтралізувати засобами радіоелектронної боротьби».
У попередньому інтерв’ю Ігнат зазначав, що для боротьби з «Оніксами» потрібна «антибалістична ракетна система», певно, маючи на увазі таке озброєння, як американська Patriot або франко-італійська SAMP/T.
Обидві системи вже є на озброєнні в Україні, проте в недостатній кількості, аби протидіяти ракетній загрозі на всій території країни.
«Антибалістичні системи могли би впоратися з Х-22 [ще один тип протикорабельної ракети] і, можливо, з «Оніксом». Добре те, що ці ракети не надто влучні, проте їх важко збити», – зазначив речник ВПС.
Що являє собою «Онікс»?
П-800 «Онікс», експортне найменування якої «Яхонт», – це надзвукова протикорабельна ракета середньої дальності, розроблена в СРСР наприкінці 1970-х років.
Її можна запускати з кораблів, підводних човнів і землі.
Ймовірно, саме ці ракети ворог зараз застосовує на півдні України. Їх запускають з мобільного ракетного комплексу берегової оборони К-300П «Бастіон-П», який Росія вперше розмістила в Криму після окупації півострова в 2014 році.
Дальність польоту ракети – до 300 км за стандартною траєкторією і 120 км на малій висоті.
Запуск ракети відбувається за допомогою ракетного прискорювача, який відокремлюється за лічені секунди. Вона оснащена прямоточним повітряно-реактивним двигуном, який працює на гасі.
Ракета досягає початкової висоти до 14 км і розвиває швидкість до 750 м/с (2,2 Маха).
При наближенні до цілі «Онікс» знижується до 10-15 м, щоб уникнути виявлення і збиття засобами ППО.
Боєголовка ракети «Онікс» може мати різну масу залежно від версії та призначення: 200-кілограмову фугасну або 250-кілограмову проникаючу.