Від початку російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Одеса зазнала сотні російських атак. Але три ночі поспіль з 18 по 20 липня місто стало ціллю безпрецедентних за інтенсивністю ударів ракетами та дронами – росіяни цілили в морський порт.
Кожна з атак була схожа на попередню: одночасний запуск ракет з моря та дронів-камікадзе починався о 2 годині ночі і тривав приблизно до 4 ранку.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Одесити, які мешкають біля порту, що поруч з історичним центром міста, всі ці дні відчували, як від ударної хвилі в їхніх будинках тремтіли стіни та вікна.
Під час першої атаки вранці 18 липня ворог застосував 21 безпілотник і 7 ракет, запущених з моря. Всі були збиті над портом.
Один із мешканців розповідає, що ті, хто переховувався вдома, відчували, як від ударної хвилі тряслися стіни, «ніби вибухало прямо над головою».
Сили оборони збили 102 ракети та 42 ворожі дрони
Тоді порт зазнав незначних пошкоджень: уламки впали на ресторан на причалі та готель «Одеса», який кілька років не працює.
Багато хто сприйняв цю атаку як відплату за пошкодження Керченського мосту та припустив, що більше атак не буде. 19 липня агентство Associated Press повідомило, цитуючи Міністерство оборони РФ, що в такий спосіб вони насправді помстилися за атаку ЗСУ на Керченський міст 17 липня.
Під час другої атаки в той самий час 19 липня ворог подвоїв кількість ракет, проте зменшив кількість дронів. Зенітні батареї врятували місто від руйнувань.
Обійшлося без жертв, повідомлялося лише про незначні пошкодження.
Гірша ситуація в Миколаєві, який також зазнав удару: було зруйновано частину туристичної інфраструктури на узбережжі.
Обстріл 20 липня був найсильнішим. Ракета влучила у великий термінал в Одеському порту. Виникла пожежа, яку довелось ліквідовувати кілька годин.
Лише за декілька хвилин після цього кілька дронів пролетіли над містом і влучили в офісну будівлю біля Генерального консульства Китаю.
Побачимо, чи вибачиться Росія перед Пекіном за цю атаку. Консульство КНР, зацікавленої в українському експорті, розташоване поруч із Одеським портом.
Після другого вибуху рятувальники витягли з-під завалів тіло загиблого.
Вранці 20 липня Миколаїв також знову зазнав ударів.
Вважається, що атаки пов’язані з Чорноморською зерновою ініціативою, підписаною рік тому з ООН і Туреччиною, з якої кілька днів тому росіяни вийшли.
Наступне пояснює дії розлючених росіян.
По-перше, Росія розчарована, що не отримала переваг від цієї угоди, як-от відновлення експорту добрив трубопроводом Тольятті-Одеса та розблокування доступу російських банків до міжнародної платіжної системи SWIFT, що дозволило б їм легально експортувати російське зерно.
По-друге, погрози Україні мають нагадувати, що без участі Росії відновити експорт неможливо.
Однак факт лишається фактом: російський флот більше не має переваги в Чорному морі і не може блокувати порти, як це було в перші місяці повномасштабного вторгнення.
Відколи Україна потопила кілька російських кораблів, російський флот зайняв оборонну позицію і тримається на безпечній відстані від українського узбережжя. Проте з них досі летять ракети, руйнуючи українські міста.