Лідери НАТО зустрілися у вівторок у Вільнюсі, пообіцявши надіслати позитивний сигнал Україні щодо її прагнення приєднатися до альянсу. Підбадьорені проривом у питанні вступу Швеції до блоку напередодні саміту лідери НАТО прагнули продемонструвати єдиний фронт, попри розбіжності щодо того, наскільки чіткою є обіцянка Києву щодо членства.

 

 

Учасники саміту НАТО. Фото: AFP

 

Зеленський розкритикував «абсурдне» рішення

Advertisement

 

У вівторок вранці стало відомо, що НАТО опублікує дорожню карту реформ для України, щоб вона зрештою могла приєднатися до альянсу, але не надає «розклад», заявив радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван.

 

«Дорожню карту реформ для України» буде складено, але «я не можу визначити на ній розклад», – сказав Салліван журналістам на саміті НАТО у Вільнюсі.

День гідності та свободи: Володимир Зеленський опублікував відео
Більше по темі

День гідності та свободи: Володимир Зеленський опублікував відео

У відео зібрані кадри з двох українських революцій та російсько-української війни.

 

Президент Володимир Зеленський гнівно відреагував на цю новину, написавши у соцмережі: «Безпрецедентно й абсурдно – коли немає жодних часових рамок і для запрошення (!), і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про «умови» навіть для запрошення України».

Advertisement

 

На думку глави держави, це схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом альянсу.

 

«А значить, залишається можливість торгуватися членством України в НАТО – у переговорах із Росією. А для Росії це означає мотивацію й надалі продовжувати свій терор. Невизначеність – це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», - запевнив український лідер.

 

Зброя від Німеччини

 

Німеччина планує передати Україні новий пакет військової допомоги на загальну суму у 700 млн євро, передає литовське видання LRT. Як повідомили виданню в урядових колах на полях саміту НАТО у Вільнюсі, до пакета увійде, зокрема, зброя та боєприпаси на 700 млн євро.

Advertisement

 

Німецьке видання dpa з посиланням на свої джерела також повідомляє про пакет допомоги на 700 млн євро, водночас Spiegel пише, що Німеччина виділить Україні підтримки на 600 млн євро. За даними Spiegel, до пакета увійдуть дві пускові установки Patriot та інша зброя "земля-повітря" із запасів Бундесверу, 25 танків Leopard 1, 20 БМП Marder, обладнання для розмінування, близько 20 тисяч артилерійських снарядів та снаряди для танків Leopard, а також декілька дронів для ведення розвідки.

 

Про надання пакета мають оголосити після обіду 11 липня під час саміту НАТО у Вільнюсі. Цією допомогою Німеччина хоче продемонструвати, що залишається серед країн, які надають Україні найбільшу підтримку.

Advertisement

 

Ракети від Франції

 

Франція також передасть Україні ракети далекого радіусу дії, заявив президент Франції Еммануель Макрон.

 

"Ми вирішили поставити Україні нові ракети дальнього радіуса дії. Я думаю, що для нас сьогодні важливо надіслати сигнал про підтримку України, про єдність НАТО", - заявив французький лідер після прибуття на місце проведення саміту НАТО у Вільнюсі, передає видання Le Monde.

 

Ймовірно, йдеться про ракети дальнього радіуса дії SCALP. Storm Shadow - англо-французька крилата ракета далекого радіусу дії, яка призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, добре захищених засобами протиповітряної оборони. Зокрема Storm Shadow - британська назва ракети, а французький варіант позначається абревіатурою SCALP-EG.

 

У цілому французькі й британські варіанти ракети ідентичні. Відмінності полягають в програмному забезпеченні та літаках - носіях ракет. Зокрема на основі SCALP були розроблені Black Shaheen (експортна модифікація, яка була створена на замовлення ОАЕ) та MdCN (призначена для експлуатація на кораблях й підводних човнах).

Advertisement

 

Президент Чехії: "вікно можливостей" для військового просування України зачиниться до 2024

 

Петр Павел вважає, що будь-які досягнення на полі бою в Україні до кінця 2023 року стануть основою для переговорів між Києвом та Москвою, яких не уникнути.

 

Під час дискусії на експертному форумі на полях саміту НАТО у Вільнюсі президент Чехії сказав, що "вікно можливостей" для військового просування України зачиниться до кінця року. Він також вважає, що союзники з часом знизять свій рівень військової підтримки України.

Advertisement

 

"Ми повинні дивитися реалістично: вікно можливостей більш-менш закриється до кінця цього року", - наголосив чеський лідер.

 

За його словами, причиною цьому є не лише зимові умови, але й "прийдешні вибори в Україні, Росії та США".

 

"Ми також побачимо ще одне зниження готовності масово підтримувати Україну більшою кількістю зброї. Усі ці умови, ймовірно, приведуть до висновків: що б не було досягнуто до кінця цього року, це буде основою для переговорів", - зауважив Павел.

 

Запрошення до НАТО надійде після «виконання умов»

 

Лідери НАТО на саміті у Вільнюсі у вівторок, 11 липня, домовилися, що запросять Україну стати членом, коли будуть досягнуті певні умови, заявив глава альянсу Єнс Столтенберг.

 

 "Ми також чітко дали зрозуміти, що ми надамо Україні запрошення приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться і умови будуть виконані", - сказав Столтенберг журналістам після переговорів.

 

Навчання українських пілотів на F-16

 

Коаліція з 11 країн розпочне навчання українських пілотів на винищувачах F-16 у серпні в Данії, повідомили офіційні особи. Київ закликає своїх західних союзників надіслати сучасні винищувачі для допомоги в боротьбі з російськими військами.

 

Нідерланди та Данія очолюють початковий план підготовки пілотів після того, як США надали дозвіл на використання реактивних літаків американського виробництва.

 

Міністр оборони Данії Троелс Лунд Поульсен заявив, що навчання розпочнеться у його країні в серпні.

 

"Сподіваюся, ми зможемо побачити результати на початку наступного року", - сказав він.

 

Міністр оборони України Олексій Резніков привітав цей крок і сказав, що сподівається побачити підготовлених до польотів пілотів через півроку.

 

Його нідерландська колега Кайса Оллонгрен заявила, що союзники створять центр для підготовки пілотів у Румунії у довгостроковій перспективі.

 

Вашингтон досі не дав добро жодній країні на поставку літаків Україні.

 

Більше допомоги від Норвегії

 

Уряд Норвегії заявив у вівторок, що обіцяє надати додаткові 2,5 мільярда крон (240 мільйонів доларів) військової допомоги Україні, довівши загальну суму до 10 мільярдів за рік.

 

"Оборонна війна, яку веде Україна,.. ведеться зараз. Це дійсно необхідно", - заявив прем'єр-міністр Норвегії Єнс Гар Сторе журналістам на полях саміту НАТО у Вільнюсі.

 

Цього року Осло виділить 10 мільярдів крон на військову допомогу та 7,5 мільярда на цивільну підтримку. Не уточнюється, як будуть використані кошти або яке обладнання закуплять.

 

Ця публікація буде оновлюватися протягом дня…