Імперія свого часу вдарила по Україні Чорнобильською аварією, в основі якої була серія технічних помилок. Тепер Росія, ймовірно, готує свідому й сплановану диверсію на ЗАЕС з подібними до чорнобильської катастрофи наслідками. Справа в тому, що очолювана КГБ-істом Путіним РФ активно використовує практики і досвід Радянського Союзу. В Кремлі розуміють наслідки аварії такого масштабу для дестабілізації України.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Росія, ймовірно, готується вчинити теракт на Запорізькій атомній станції, який може призвести до викиду радіації.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Атака Росії на українські ядерні об’єкти триває
Плануючи цю війну, росіяни розробили план окупації України. Захоплення атомних станцій було одним із ключових пунктів плану підкорення України.
Захоплення українських станцій мало виконати такі основні завдання: взяття росіянами під контроль української енергетики й злиття її з російською енергосистемою. Так сталося, що саме в ніч на 24 лютого 2022 року Україна почала експеримент з приєднання до європейської енергетичної мережі. Що в Москві сприймали як ще один крок до енергетичної незалежності України. Після захоплення, українські станції мали перейти у власність і під управління Росатому й працювати в структурі російської системи енергетики.
На період бойових дій АЕС мали виконувати функцію укриття для російської техніки і особового складу. Путін вирішив прикрити свої війська ядерними реакторами. Як він намагався прикривати свої війська живим щитом з цивільних під час окупації Криму.
Важливою функцією захоплених АЕС мав стати шантаж всієї Європи і планети. Що зараз і відбувається на прикладі захопленої росіянами ЗАЕС. Ризики, які вже створені окупантами навколо і на самій станції свідчать про можливість створення позаштатної ситуації з непередбачуваними наслідками. Крім того, росіяни замінували станцію. Нагадаю, що теж саме вони зробили й з Каховською ГЕС, яку в певний момент підірвали. Граючись із атомною станцією, ніби із вкраденим холодильником, росіяни поводять себе так, ніби розпалюють вогнище у пороховому льосі. Або грають з реакторами у російську рулетку.
Існує й пропагандистський фактор. Після захоплення атомних станцій і наукових інститутів ядерного напрямку, росіяни мали «знайти» в Україні ознаки підготовки для створення атомної бомби, в тому числі – так званої «брудної» атомної бомби. Звісно, ці докази мали сфабрикувати російські експерти «Росатому» спільно із спецслужбами Росії, але пропагандистський ефект повинен був отримати міжнародний резонанс. Цей план був провальним з самого початку, оскільки експерти МАГАТЕ були добре поінформовані про стан українського ядерного сектору й проводили відповідні заходи з контролю щодо радіоактивних матеріалів. Але в Москві вважали, що Захід «проковтне» масштабну російську дезінформацію. Та цього не сталося.
Водночас, російський план з підкорення України зазнав фіаско через український опір і великі втрати російської армії. Після втечі з Чорнобиля, єдиний важливий ядерний об’єкт, який залишається нині в руках російських окупантів – це ЗАЕС. Найбільша атомна станція Європи, яка має 6 атомних реакторів. Цілком росіяни не можуть контролювати станцію й управляти нею силами лише спеціалістів Росатому, їм потрібен український персонал. Ще й тому, що станцію було модернізовано і переведено на інший тип пального, яке виробляє компанія Вестінгауз.
Чи означатиме аварія на ЗАЕС ядерний суїцид для самих росіян? Технічно, у випадку організації теплового вибуху, окупанти матимуть можливість евакуювати весь свій персонал на відносно безпечну відстань від зони можливого лиха. Але росіяни можуть цього й не робити. Примушення власних солдатів до риття окопів в чорнобильському «рудому» лісі свідчить, що питання здоров’я, життя і смерті власних громадян не має для них особливого значення. Росія завжди жертвувала і чужими і своїми народами для досягнення політичної і військової «величі». А Радянський Союз випробовував дію радіації, проганяючи власних солдатів через зону ядерного вибуху.
Підрив Каховської ГЕС показав, що окупанти за будь-яких обставин намагаються завдати Україні якнайбільших руйнувань інфраструктури, страждань її громадян і удару по довкіллю. Для послаблення й дестабілізації нашої країни на багато років вперед. У випадку здійснення теракту на ЗАЕС, Росія негайно звинуватить Україну. Це спосіб дій путіністів впродовж всієї війни, яку РФ почала проти України у 2014 році. Росіяни звинувачують Україну в усіх злочинах, які самі здійснюють в Україні. Згадайте брехню про те, що їх «немає в Криму», маячню про те, що українці розстрілюють власні міста, підривають греблі. Збитий рашистами малазійський «Боїнг» Москва також намагалась «повісити» на Україну. Що вже спростовано судовим процесом і вироком суду в Нідерландах.
Що робити?
1. Спробу підірвати станцію треба прирівняти до використання зброї масового враження. Закритими дипломатичними каналами пояснити Путіну наслідки таких дій для Росії. Втрати ЧФ РФ і всього угрупування РФ в Україні ударами конвенційної зброї явно не входить в плани Путіна і його оточення. У Москві мають розуміти катастрофічність наслідків для Росії у випадку організації ними теракту на захопленій ними ЗАЕС.
2. Країни НАТО мають заявити про застосування пункту 5 Вашингтонської угоди у випадку загрози країнам-членам Альянсу. Адже, якщо росіяни підірвуть станцію, чи організують на ній теплові вибухи, постраждає більше 40 країн, в тому числі – країни НАТО. Так, це саме той варіант, коли вже потрібно захищати членів Альянсу. Але для цього НАТО й створювали.
3. Скасувати (тимчасово, на період окупації станції) ліцензію на експлуатацію ЗАЕС. Ліцензія має бути відновлена після визволення станції. Можливо, таких процедур не існує в практиці управління ядерною промисловістю. Але й прецедентів захоплення АЕС до російського вторгнення в Україну не було. Тож процедури і протоколи треба створювати відповідно до ситуації. І пояснювати цю логіку МАГАТЕ.
4. Найголовніший пункт. Деокупація станції. ЗАЕС має бути звільнена від російських окупантів. Лише за таких умов світ зможе зітхнути з полегшенням. Україна поверне контроль над станцією, проведе аудит її стану, запустить процес відновлення й підготовки до запуску відповідно до всіх норм і стандартів МАГАТЕ. З присутністю міжнародних спеціалістів на всіх етапах відновлення ЗАЕС. На це може знадобитись кілька місяців, але цей шлях треба пройти.
Світ ще не стикався з настільки масштабним проявом ядерного тероризму, як захоплення атомної станції. Людство має нейтралізувати сценарій, який розробили у Москві не лише для підкорення України, а й для удару по всій цивілізації людей. Спільні, продумані і рішучі дії дозволять вирішити й подолати і цей масштабний виклик.