Ракети великої дальності, як повідомляється, британсько-французького виробництва вразили та пошкодили ключовий автомобільний міст до Кримського півострова в четвер, 22 червня, під час останньої атаки України на життєво важливі логістичні маршрути російської армії.

Місцеві мешканці повідомили про три вибухи близько 5 години ранку на трасі E105 поблизу міста Чонхар. Це ділянка дамби шириною в 100 метрів, розташованої в затоці Сиваш, частині Азовського моря, у місцевості, яка є солончаком, насиченим водою навіть у посушливі сезони.

Advertisement

Зображення з місця події, оприлюднені російськими чиновниками і незалежними медіа, показують, що один удар влучив прямо в головну магістраль, наскрізь пробивши 2 метри її товщини і оголивши арматурні стрижні та розбиті опори. Про постраждалих не повідомляється.

Генсек ООН розкритикував рішення США передати Україні протипіхотні міни
Більше по темі

Генсек ООН розкритикував рішення США передати Україні протипіхотні міни

Минулого тижня заяву Вашингтона про передачу Києву протипіхотних мін одразу розкритикували правозахисники.

Російська телепрограма «Известия» повідомила, що другий удар лише частково влучив у дамбу, утворивши воронку шириною п’ять метрів у мулі поруч зі спорудою.

Згідно з деякими повідомленнями, третій вибух стався на старішій, другорядній трасі, яка йде паралельно E105. На зображеннях як головної, так і другорядної доріг видно, що дорога провисла в місцях влучання. На відео з камери спостереження зафіксовано лише два вибухи.

Advertisement

Удари високоточною зброєю по інших мостах під час війни в Україні майже в усіх випадках певною мірою порушували їх структурну цілісність. У ранкових заявах окупаційної влади Криму говориться, що інженери прямують до місця інциденту, аби оцінити масштаб руйнувань.

Призначений Росією «губернатором» Херсонської області Володимир Сальдо записав відео свого ранкового візиту на місце влучання. Він визнав факт пошкодження траси та сказав, що зброя, використана нападниками, була «британською», також і інші великі російські інформаційні платформи зійшлись на думці, що для обстрілу дамби були використані британські ракети Storm Shadow.

Advertisement

Проросійський Telegram-канал Readovka та інші платформи опублікували зображення уламків зброї з табличкою із серійним номером, яка нібито доводить, що принаймні одна з ракет була виготовлена у Франції. Французька версія ракети позначається абревіатурою SCALP-EG (Système de croisier conventionale autonome à longue portée - Emploi General). Париж надавав Україні цю зброю після вторгнення Росії в лютому 2022 року, втім ніколи публічно не оголошував, що надсилає Україні SCALP-EG, свою версію Storm Shadow.

Високотехнологічна крилата ракета та перша ударна зброя середньої дальності, надіслана в Україну її союзниками, наземна ракета Storm Shadow/SCALP-EG має дальність дії близько 300 км. Найближчі ймовірні пускові майданчики для запуску ракет великої дальності, наявні наразі в України, розташовані на відстані близько 150 км від Чонгару.

Advertisement

Окрім Storm Shadow, Україна використовує для нанесення дальніх ударів дрони-камікадзе з вибуховим зарядом, але, як правило, надто легким, щоб пошкодити автомобільний міст. Україна також має кілька застарілих ракет типу «земля-земля», як-от «Грім» і «Точка-У», які хоч і мають боєголовки, порівнювані за своєю потужністю зі Storm Shadow, але використовують системи наведення, які є надто неточними, щоб влучно вразити таку невелику за розміром ціль, як полотно автотраси.  

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу в ранковій заяві попередив, що використання Україною високоточних ракет великої дальності зі США чи Великої Британії проти цілей усередині Росії, до яких він включив і окупований Крим, означатиме прямий напад на Росію, і пообіцяв помститись, нанісши удар по «центрам прийняття рішень».

Advertisement

Подібні погрози Кремль часто виголошував в ході 16-місячної війни Росії проти України, але в реальності ефективні російські удари дальньої дії по вищих українських посадовцях і держустановах є надто складною задачею для РФ, ймовірно через те, що одна з найбільш щільних і потужних протиповітряних систем у світі розгорнута наразі в столиці України та навколо неї.

Сальдо сказав, що українська атака, мовляв, є безглуздою через наявність альтернативних маршрутів в'їзду та виїзду з Кримського півострова. Він також заявив, що Росія у відповідь порушить автомобільне та залізничне сполучення між Україною та Молдовою. Проросійська інформаційна платформа «Запорожский фронт» спробувала найкраще описати нанесені збитки: «Ми знаємо, як швидко ремонтувати мости».

Advertisement

В російських чатах автомобілістів у четвер показали, що весь рух на під’їзді до дамби Чонгар в обох напрямках заблоковано. В чаті КПП Чонгар, групи в Telegram, яка здебільшого надає водіям інформацію про ситуацію на дорогах до Криму, повідомляють, що черги там зростають і загалом рухаються єдиною альтернативною дорогою, трасою H05, що перетинає Перекопський перешийок в його найвужчій, 10-кілометровій ділянці поблизу промислового міста Армянськ.

Російський Інтернет поспішив розкритикувати заяву Сальдо про те, що кримський трафік не постраждає, деякі вказували на те, що менш ніж півроку тому він від імені російської окупаційної влади неодноразово стверджував. що стратегічно важливий Анотонівський міст, який з’єднує на той час окуповану Росією Херсонщину із лівим берегом Дніпра, добре захищений і практично невразливий для українських ракетних ударів.

Ракети з високоточним наведенням, випущені з пускових установок HIMARS американського виробництва, спростували заяви Сальдо під час десятиденного бомбардуваня, в результаті якого наприкінці жовтня 2022 року Антонівський міст був майже зруйнований і не міг втримати транспортні засоби, важчі за мотоцикл.

Місцевий Telegram-канал «Чонгар Квадрат» відкопав заяву Сальдо від жовтня 2022 року: «Російські підрозділи ППО вже навчилися ефективніше перехоплювати ракети HIMARS, і шансів на успішний удар (в України) набагато менше».

Наприкінці листопада, після втрати основного шляху постачання своїх сил на правому березі Дніпра, російські війська залишили Херсон і тисячі кілометрів прилеглої території у найпринизливішому відступі Кремля у цій війні з часів битви за Київ у березні 2022 року. У своїй четверговій заяві з Чонгара Сальдо, звісно, не згадав про херсонське фіаско росіян.

Окрім дамби Чонгар, єдиною дорогою, що веде до Криму, є траса М05, яка проходить Перекопським перешийком і з'єднує міста Армянськ і Перекопськ.

Українські удари по транспортній інфраструктурі Криму раніш уникали Перекопського перешийка і зосереджувались на Джанкої, головному залізничному вузлі Криму, і військовій базі в Генічеську, де, як вважають, розташовані командний штаб південного угруповання армії РФ та важкі підрозділи протиповітряної оборони. 2 та 9 червня російські підрозділи в Генічеську зазнали потужних українських ударів, як повідомляється, також Storm Shadows.

За деякими даними, удари по Перекопському перешийку і, зокрема, по Армянську можуть призвести до масштабного витоку шкідливих хімічних речовин. Українські військові наразі не повідомляли про плани дальніх ударів по цьому району.

У мирний час Чонгар, який лежить на східній магістралі до Криму, був добре відомий туристам як один із двох можливих пунктів пропуску до Криму, раніше популярного місця відпочинку на морі. У високий пляжний сезон обряд потрапляння на літній відпочинок включав оплату чималого «кримського гостьового збору» на КПП Чонгар.