1. F16 справді вже на шляху до України?
Здається так, втім є ще багато моментів, які потрібно вирішити.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Після кількох місяців лобіювання українським урядом створення «коаліції винищувачів», кілька країн протягом останніх двох тижнів взяли на себе зобов’язання безпосередньо навчати або підтримувати підготовку українських пілотів керуванню західними бойовими літаками, зокрема F16. Серед них Велика Британія, Франція, Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Норвегія, Данія, а на саміті G7 було оголошено, що до коаліції долучаються також і США.
Однак жодна з цих країн не дала публічної обіцянки надати Україні F16. Польща та Словаччина раніше передали Києву радянські МіГ-29, деякі з яких були придатні лише на запчастини.
Критично важливою новацією є те, що США, які виробляють і постачають F16 своїм союзникам, дали зрозуміти, що знімуть «вето» на передання Україні F-16 іншими країнами. Вважається, що державний секретар Ентоні Блінкен був головним локомотивом цього рішення адміністрації Байдена.
Президент Джо Байден погодився з твердженням Росії про те, що надання Україні F16 становить «колосальний ризик» для Росії.
2. То хто може надати Україні F16?
Стосовно США відповідь поки залишається «невизначеною». Радник президента з національної безпеки Джейк Салліван сказав про це в ефірі CNN на вихідних:
«Я думаю, що враховуючи кількість [F-16], які зараз доступні на складах наших європейських союзників, і те, що, виходячи з кількості грошей, наданих нам Конгресом, є так багато інших пріоритетів щодо систем, які можуть бути надані Україні, можливо, ми більше зосередимося на інших поставках, але Президент ще не прийняв остаточного рішення».
Головними претендентами на почесне звання першого постачальника F16 в Україну вважаються Нідерланди, Бельгія та Данія. Норвегія також перебуває в процесі поступової відмови від своїх F16 на користь більш сучасних F35.
Президент України Володимир Зеленський натякнув на те, що може скоро відбутися, у своїх коментарях після саміту G7 у Хіросімі, Японія. Він сказав:
«Станом на сьогодні у нас є [пілотна] навчальна місія. Це перший крок. Потім є відповідна кількість місяців для підготовки наших пілотів. Я зараз не можу вам сказати, скільки літаків нам вдасться отримати. Не можу точно сказати, коли це буде. Ми це прискоримо [і] я впевнений [Україна отримає винищувачі], тому що ми вже маємо розуміння країн, з якими ми працюємо. Ми працювали з ними ще до того, як було розблоковано механізм навчання на F-16».
Пишучи для Kyiv Post у березні, полковник ВПС США у відставці Джеффрі Фішер повідомив наступне щодо того, у кого є «запасні» F16:
«Всього три місяці тому дюжина F-16 була повернута до Нідерландів із невиконаної закупівлі Draken… ВПС США щойно зняли з експлуатації 47 моделей F-16 C/D і відправили їх «на звалище» [у Тусоні, штат Арізона]. Підрозділи Національної гвардії ВПС Алабами та Вісконсіна переходять з F-16 на F-35».
3. Скільки F16 може отримати Україна?
За словами старшого радника міністра оборони Олексія Резнікова, український уряд може просити від 40 до 60 F16, тобто від трьох до чотирьох ескадрилій.
В інтерв'ю Politico Юрій Сак сказав, що західним лідерам пояснили, що потреба в сучасних реактивних літаках загострилася після того, як у березні російські ВПС почали широко використовувати керовані баражуючі бомби, які досягають цілей з великої відстані. За його словами, Україні наразі «нічим зупинити» російські літаки, з яких їх запускають.
4. Коли F16 потраплять в Україну?
Конкретного терміну поки не оголошено, але українські чиновники сподіваються, що літаки передадуть до осені. Це загалом збігається у часі із запланованим завершенням навчання пілотів (тривалістю від двох до шести місяців), про проведення якого впродовж літа заявила, зокрема, Велика Британія.
Але терміни передачі Києву винищувачів можу бути не пов’язані із запланованим контрнаступом України, спрямованим на звільнення окупованих Росією українських територій. Принаймні, про це повідомив Байден під час прес-конференції на саміті G7, стоячи поруч із Зеленським. Там він сказав:
«Я не очікую, що F-16 будуть задіяні найближчим часом [в операціях]. Скажімо, хоча це насправді й не так, що [наступ] почнеться завтра або через тиждень, два, три, сім чи десять – дуже малоймовірно, що [літаки] в ході цього будуть використані. Але вони будуть використані, якщо [українці] досягнуть успіху найближчим часом, і їм доведеться продовжувати воювати проти росіян, у яких є командні центри, до яких [українці] поки не можуть дістати».
Байден також сказав, що Зеленський надав йому «запевнення», що F16 не будуть використовуватися для ураження російських цілей за межами України.
Його радник з національної безпеки вчора підтвердив це CNN, сказавши, що F16 не призначені для контрнаступу, але вони «важливі» для «довгострокової здатності України захищати себе та стримувати російську агресію».
5. Навіщо взагалі Україні F16?
Україна вже втратила близько 60 літаків з початку повномасштабного вторгнення Росії.
Крім того, у ВПС України вважають, що сучасні винищувачі значно посилять протиповітряну оборону країни, досі забезпечувану лише літаками радянської доби. Порівняно з МіГ-29, F16 забезпечують кращу обізнаність про ситуацію в повітрі, більш точне націлювання та більш ефективну взаємодію зі складними сучасними видами зброї.
Росія останнім часом все частіше застосовує балістичні ракети великої дальності, запускаючи їх зі своїх бомбардувальників, таких як Ту-95 і Ту-22. Найдієвіший засіб захисту від таких нападів (або навіть запобігання їм) – це сучасний і боєздатний парк реактивних винищувачів.