Державні слідчі органи розслідують справу офіцера елітних сил морської піхоти України, який начебто незаконно наказав сотням своїх підлеглих здатися російським військам під час оточення Маріуполя в 2022 році.
Офіцер, проти якого офіційні звинувачення ще не висунуті, командував відділом тилового забезпечення 501-го окремого батальйону морської піхоти. Про це повідомило Державного бюро розслідувань України (ДБР) 16 травня.
У заяві ДБР військовослужбовець був ідентифікований як старший лейтенант на момент здачі в полон та уродженець міста Бердянськ. Втім ДБР не повідомляє його ім'я. Kyiv Post на деяких українських медіаплатформах знайшов імʼя підозрюваного, але не зміг підтвердити цю інформацію з інших джерел.
ДБР розслідує вірогідну співпрацю офіцера з російськими силами, зокрема інцидент, що мав місце 4 квітня минулого року, коли 277 українських бійців під виглядом передислокації на нові позиції насправді здалися військам ворога. Про це публічно заявляє представник ДБР.
"277 військовослужбовцям батальйону був відданий наказ на передислокацію, а насправді їх переправили до «днр». Військових ввели в оману, й тому вони не усвідомлювали й не могли усвідомлювати протиправного характеру наказу чи розпорядження про здачу в полон", — повідомила спікер Державного бюро розслідувань Ольга Чиканова в офіційному відеозверненні.
Kyiv Post звернувся до відділу зі зв'язків з громадськістю ДБР за можливими додатковими коментарями про хід розслідування. Однак на момент публікації даного матеріалу відповідь від ДБР не надійшла.
Члени сімей полонених морпіхів нещодавно підтвердили українським ЗМІ, що принаймні деяких бійців 501-го полку обманом змусили здатися.
"Усі вони (морські піхотинці 501-го батальйону, які зараз перебувають в російському полоні) говорять, що не знали, що їм доведеться здаватися у полон. Декому повідомили, що вони мають йти на підкріплення, декому — що організовано “зелений коридор», — розповіла дружина полоненого військовослужбовця Анастасія українському виданню Mipl 25 квітня 2023 року.
У заяві ДБР йдеться, що підозрюваний, можливо, пропонував оплату особам, які бажають надати йому інформацію про місцезнаходження та пересування українських військ. Слідчим ДБР відомо про щонайменше три окремі епізоди, пов'язані з можливою держзрадою, до яких підозрюваний був причетний в період з квітня по червень 2022 року.
У звіті ДБР також зазначено, що влада проінформувала військовослужбовця про те, що він перебуває під слідством за підозрою у державній зраді. Якщо його визнають винним, йому може загрожувати довічне ув'язнення. Також і інші особи, окрім командира підрозділу постачання, можуть бути притягнуті до відповідальності за державну зраду, що також зазначено у заяві ДБР.
На початку квітня 2022 року російські державні ЗМІ широко висвітлювали припинення опору сотнями морських піхотинців 501-го батальйону. У деяких офіційних повідомленнях Кремля стверджувалось, що моральний дух українських морських піхотинців впав і сотні їх "добровільно здалися в полон".
Критики в кінцевому підсумку безуспішної оборони ЗСУ міста Маріуполь у період з 28 лютого по 20 травня стверджували, що здатність українських сил тримати оборону була сильно підірвана на початку квітня після того як сотні морських піхотинців, дислокованих в основному на північному сході міста, опинилися в полоні.
Інші українські підрозділи, очолювані полком Національної гвардії "Азов", у тому числі підрозділи 501-го полку та інших формувань морської піхоти, більше місяця продовжували битися навколо заводу “Азовсталь", перш ніж капітулювали перед переважаючими силами Росії.
У заяві ДБР йдеться, що, оскільки було розпочато розслідування щодо старшого офіцера морської піхоти, вірогідно відповідального за те, що військовослужбовці ЗСУ опинилися в російському полоні під час облоги Маріуполя, ДБР закрило провадження щодо низки військовослужбовців 501-го окремого батальйону морської піхоти за підозрою в дезертирстві.
Згідно з інформацією у ЗМІ, українські правоохоронні органи минулого року розпочали розслідування щодо сотень морських піхотинців, які потрапили у полон в квітні 2022 року, з приводу можливого порушення ними статті 430 Кримінального кодексу України ("добровільна здача в полон").
Українське військове законодавство фактично забороняє солдату здаватися в полон ворогові, поки у нього або у неї ще є засоби для опору. Військовослужбовцям, засудженим за порушення статті 430, може загрожувати тюремне ув'язнення строком від семи до десяти років. У новинних звітах йдеться, що військовослужбовцям, підозрюваним у дезертирстві, як правило, призупиняють виплату заробітної плати та допомоги рідним до остаточних результатів розслідування. ДБР повідомляє, що після закриття розслідування щодо військовослужбовців за підозрою у дезертирстві відновлені всі припинені до того виплати і пільги їхнім родичам.
Згідно з військовими джерелами, більша частина особового складу 501-го батальйону морської піхоти досі залишається в російському полоні.