Міністерство оборони Росії в середу заявило, що руйнівний удар із застосуванням найсучасніших ракет «Кінжал» практично знищив майже всі високотехнологічні, наддорогі батареї протиракетної оборони Patriot виробництва США, які захищали Київ.

Рано вранці четверга російські бомбардувальники завдали чергового ракетного удару по українській столиці. Українські зенітники, які працюють на ЗРК «Патріот» та інших протиракетних комплексах, відбили цю атаку так же успішно, як і низку попередніх.

Advertisement

Згідно з офіційними заявами України, підтвердженими незалежними ЗМІ, а також свідченнями очевидців – пересічних мешканців української столиці – російські ВПС нанесли дві хвилі ударів: одна приблизно о 03:30 в середу, а друга приблизно о 04:00 у четвер. Загалом росіяни випустили по українській столиці 35-40 високоточних ракет.

МЗС Китаю заперечило надання будь-якої зброї Росії
Більше по темі

МЗС Китаю заперечило надання будь-якої зброї Росії

Раніше ЄС отримав розвіддані про передачу Китаєм Росії зброї для використання у війні.

На вістрі атаки Кремля йшли шість «гіперзвукових» крилатих ракет «Кінжал» повітряного базування (за визначенням НАТО – KILLJOY), зброя, яку Кремль вважав надто швидкою, аби будь-яка ракета у світі могла її перехопити, зокрема й нещодавно доставлений в Україну американський зенітно-ракетний комплекс Patriot.

Advertisement

Через кілька годин Міноборони Росії повідомило: «За достовірно підтвердженими даними, 16 травня в результаті удару гіперзвукового ракетного комплексу «Кінжал» по Києву було вражено і повністю знищено багатофункціональну радіолокаційну станцію, а також п'ять пускових установки зенітно-ракетного комплексу Patriot виробництва США».

Західні ЗМІ на чолі з CNN повідомили, що дві системи Patriot зазнали незначних пошкоджень під час атаки. Українські ЗМІ повідомили, що щонайменше двадцять зенітних ракет різних типів були випущені росіянами в ході  наступного удару, повідомлялось також про два наземних вибухи, спричинених, ймовірно, ударом російської ракети або ж уламками російської чи української ракети, що впала після успішного перехоплення. Повідомлялось і про незначні пошкодження окремих об’єктів цивільної інфраструктури внаслідок падіння уламків.

Advertisement

Щодо «Кінжалів», які «неможливого перехопити»  –  українські «Патріоти» збили всіх шість, повідомив речник ВПС України Юрій Ігнат в телевізійному інтерв’ю в середу ввечері. Складові «Патріотів», які використовує Україна,  розпорошені на значному периметрі території, і вивести з ладу всю систему одним ударом «практично неможливо», сказав він.

Українські незалежні ЗМІ, які зазвичай посилаються на повідомлення з відкритих джерел із країн НАТО, що постачають військову техніку в Україну, загалом погоджуються, що з початку травня дві системи Patriot виробництва США, кожна з яких складається з 4-8 пускових установок, однієї командної машини та однієї або двох РЛС, прибули в Україну. Кількість і розташування систем протиповітряної оборони в більшості випадків є в Україні військовою таємницею.

Advertisement

Російська ракета «Кінжал», рекламована Москвою як така, що перевершує будь-яку зброю далекого радіусу дії НАТО і здатна подолати будь-яку систему протиповітряної оборони в світі, включно із американською системою «Патріот», є балістичною ракетою, яку запускають  з літака на значній висоті, і яка, згідно з заявами її конструкторів, здатна розганятися до швидкості в 10 Махів.

Російські державні ЗМІ неодноразово стверджували, що цю зброю неможливо перехопити, що вона дешевша й ефективніша, ніж західні системи, і є ключовим елементом сил ядерного стримування Кремля.

Advertisement

Військові та незалежні експерти заявили, що півдюжини «Кінжалів», збитих над Києвом у середу, наочно продемонстрували, що заяви Кремля не відповідають дійсності і що в реальній війні лише значні інвестиції в кращі технології та їх ретельне тестування дають належні результати. Для України це означає, що краща зброя аж ніяк не в руках росіян.

У четвер у коментарях для військового видання Breaking Defense генерал Чарльз Флінн, командувач Тихоокеанськими силами армії США, заявив, що Пентагон ніколи не припиняв модернізацію системи Patriot, розробленої в 1990-х роках, і ця система – модернізована та налаштована спеціально для перехоплення російських і китайських ракет – керована добре навченими українськими екіпажами, здатна змінити в майбутньому хід боротьби між українцями та їхніми озброєними опонентами.

Advertisement

«Ми вдосконалили цю здатність [Patriot] таким чином, що поглиблена… [підготовка українських військ на Patriots] має значний вплив на застосування цих систем і що, можливо, є ще більш важливим, на те, як ви захищаєтеся і що ви захищаєте».

Американський збройовий гігант Lockheed Martin протягом багатьох років виготовив понад 10 000 ракет Patriot. Найновіша версія під назвою PAC-3 MSE була представлена в 2016 році і призначена, крім знищення літаків, для знищення ракет в повітрі. Американська реклама говорить про те, що ця зброя здатна закрити повітряний простір радіусом у 60 км проти ракет і майже втричі більше проти літаків.

Теоретично однієї системи Patriot достатньо для захисту Києва. Залишаються відкритими питання, де знаходиться друга така система і де українські військові планують розмістити французько-італійську версію Patriot під назвою SAMP/T, коли вона прибуде в країну. За повідомленнями ЗМІ, це має статися наприкінці травня.

Що наразі вже зрозуміло, так це наявні тенденції. У четвер російські військово-повітряні сили запустили чергову хвилю нищівної зброї по Києву, зокрема крилаті ракети класу «земля-земля», пару балістичних ракет, іранські дрони, призначені для виявлення українських радарів, і навіть пару безпілотників-спостерігачів для спостереження за нападом. Це можна вважати певним прогресом.

На ранок ВПС України заявили, що збили все російське начиння, включаючи дрони-приманки та спостерігачі. Українські новинні платформи повідомляють про незначні пошкодження цивільної інфраструктури в Києві, пов’язані з падінням уламків ракет. Судячи з усього, всупереч заявам підконтрольних Росії ЗМІ, жодна російська ракета не влучила в ціль.