Якщо ви вважаєте, що у вас напружена робота, тоді просто подумайте про людей, яким доручено виконати одну з найскладніших і найважчих місій, які тільки можна собі уявити – доставити одного з найбільш важливих людей у світі неушкодженим у зону бойових дій, та ще й таємно.
Саме так проходив візит президента США Джо Байдена до Києва у понеділок, 20 лютого, заради демонстрації підтримки України. Він прогулявся центром столиці з президентом Володимиром Зеленським під звуки повітряної тривоги.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАС
Підписуйтесь на наш Viber-канал.
Ось як це сталося…
Як Байден добирався до України?
Несподіваний візит президента Байдена з Вашингтона розпочався глибокої ночі в ангарі військового аеропорту поблизу Вашингтона.
О 4:00 ранку у неділю — без відома світових ЗМІ, вашингтонського політичного істеблішменту чи американських виборців – 80-річний президент сів на борт Boeing 757 ВПС США, відомого як C-32.
1 000 днів війни – коротка хронологія перемог і поразок України
Літак, менша версія того, який президенти США зазвичай використовують під час міжнародних поїздок, був припаркований далеко від місця, де зазвичай сідає Байден.
Важлива деталь: шторки на кожному вікні були опущені, повідомляє AFP.
Хто супроводжував Байдена?
Через п’ятнадцять хвилин президент США, деякі співробітники служби безпеки, невелика медична команда, найближчі радники та двоє журналістів, які присягнули зберігати таємницю, вилетіли в сторону Європи.
Президент США є, мабуть, людиною на планеті, яка постійно під прицільним поглядом суспільства. Представники преси слідкують за Байденом, куди б він не відправився – чи то до церкви, чи то на міжнародні саміти. Кожне його публічне слово записується та публікується.
Однак у цьому випадку звичайний пул репортерів, який для закордонних поїздок складається з 13 журналістів з радіо, телебачення, фото та друкованої преси, скоротився до одного фотографа та одного журналіста.
Репортерка, Сабріна Сіддікі з The Wall Street Journal, після того, як Білий дім дозволив опублікувати подробиці, розповіла що її та фотографа викликали на авіабазу Ендрюс поблизу Вашингтона о 2:15 ночі.
Їхні телефони конфіскували – їх не повертали, поки Байден нарешті не прибув до української столиці приблизно через 24 години.
Де була перша зупинка?
Вони летіли близько семи годин із Вашингтона до військової бази США в Рамштайні, Німеччина, для дозаправки. Тут теж шторки ілюмінаторів були опущені, з літака ніхто не виходив.
Наступний рейс був до Польщі з посадкою в аеропорту Жешува.
З початку повномасштабної війни цей аеропорт став міжнародним центром доставки озброєння для України.
Яких додаткових запобіжних заходів безпеки було вжито?
До цього моменту Сіддікі та фотограф Еван Вуччі з Associated Press не бачили самого Байдена: ні в аеропорту, ні коли вони сіли в кортеж позашляховиків. Журналісти, які подорожують з Байденом, часто їдуть у кортежах, але тут було щось зовсім інше: жодної сирени чи будь-чого іншого, що сповіщало б, що президент США прямує до Перемишля Гловни – польської залізничної станції поблизу українського кордону.
Росіяни знали про поїздку?
Так. За словами високопоставленого помічника Білого дому, США попередили Москву за «години» до раптової поїздки Байдена, щоб уникнути будь-яких шансів конфлікту.
«Ми повідомили росіян, що президент Байден поїде до Києва. Ми зробили це за кілька годин до його від’їзду для запобігання розв’язання конфлікту», – сказав журналістам радник з національної безпеки Джейк Салліван, який супроводжував президента у поїздці.
«Через делікатний характер цих повідомлень я не буду вдаватися в деталі, як росіяни відреагували або яким був точний характер нашого повідомлення», — продовжив він.
Як американська делегація перетнула кордон?
Близько 9 вечора 19 лютого рушив потяг з Байденом. Журналісти також буля в поїзді, але Байдена вони не бачили.
У поїзді було приблизно вісім вагонів. Вони їхали тим самим маршрутом, яким приїздили всі світові лідери до України, а також незліченна кількість допомоги.
За словами Сіддікі, більшість людей на борту були під «посиленою охороною».
Байден є відомим любителем поїздів. Він любить згадувати свої роки поїздок залізницею між Вашингтоном і своїм домом у Делавері, коли був сенатором, виховуючи двох маленьких синів після того, як їх мати загинула в автомобільній катастрофі. Одне з його прізвиськ — «Амтрак Джо» (походить від комерційної назва Національної залізничної пасажирської корпорації США).
Однак ця 10-годинна поїздка в Україну була несхожою на будь-яку іншу подорож сучасного президента США – подорож у зону активних бойових дій, де, на відміну від президентських візитів до Афганістану чи Іраку, американські війська нібито не забезпечували безпеку.
Поїзд приїхав до Києва вранці 20 лютого. Байден, який востаннє відвідував українську столицю, коли був віцепрезидент за Барака Обами, висадився близько 8:07 ранку.
«Приємно повернутися в Київ», – сказав він.